بودجه 2.5 همتی درمان رایگان کودکان/فعالیت23 بیمارستان کودکان

به گزارش گروه اجتماعی خبرآنی، سعید کریمی؛ معاون درمان وزارت بهداشت در همایش "پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت" با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر 7 سال و برنامه واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس اظهار کرد: کودکان، آینده‌ سازان کشور هستند و شاید به دلیل بروز برخی مشکلات نتوانند از خدمات درمانی برخوردار شوند. اگر یک کودک دچار بیماری شود، عوارض ابتلا به آن سال‌ها زمان می‌برد.

وی با اشاره به این که موضوع درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال با پیشنهاد وزیر بهداشت و بعد از بازدید وی از بیمارستان کودکان مفید در مهر ماه سال گذشته مطرح شد، ادامه داد: موضوع درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال در شورای عالی بیمه مطرح شد و به تصویب رسید. سپس طرح مورد تایید شورای عالی بیمه و سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و به تصویب هیات وزیران رسید.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه بودجه 2.5 هزار میلیارد تومانی برای درمان رایگان کودکان کمتر از هفت سال در نظر گرفته‌ شده است، افزود: تمام هزینه‌های درمان سرپایی و بستری در مراکر دولتی و دانشگاهی به جز داروی سرپایی از خدمات رایگان درمان کودکان کمتر از هفت سال است.

کریمی با بیان این که خدمات گسترده ای برای اطفال در بیمارستان‌ها در حال انجام است، بیان کرد: در حال حاضر 23 بیمارستان تخصصی کودکان، 770 بیمارستان که بخش اطفال دارند، 16 هزار تخت اطفال و همچنین 500 تخت PICU به خدمت رسانی کودکان می‌پردازند و هزار تخت نیز در دو سال اخیر به این مجموعه اضافه شده و این موارد نشان می‌دهد کودکان در وزارت بهداشت دولت سیزدهم جایگاه ویژه ای دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون 107 بیماری در صندوق بیماران خاص و صعب العلاج بارگذاری شده و این صندوق این بیماری‌ها را پوشش می دهد.

وی گفت: در زمینه پیوند نیز می‌توان به پیوند کلیه، کبد و قلب اشاره کرد که در بیمارستان‌های کشور برای کودکان انجام می‌شود.

در ادامه محمدمهدی ناصحی با بیان اینکه پنج دهک نخست جامعه تحت پوشش بیمه سلامت به صورت رایگان قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: سایر دهک ‌های جامعه نیز با هزینه حداقلی از خدمات بیمه سلامت ایران برخوردار شده‌‌اند. هدف از ارائه بیمه سلامت برای 5 دهک نخست جامعه به صورت رایگان، افزایش میزان دسترسی به خدمات درمانی و کاهش پرداخت از جیب مردم است.

وی با بیان اینکه 107 گروه بیماری پرهزینه از حمایت صندوق بیماری‌‌های خاص و صعب‌العلاج برخوردار هستند، تصریح کرد: تمام این خدمات در بخش ‌های سرپایی و بستری ارائه می ‌شود. همچنین بیماری‌ هایی که جزو 107 گروه بیماری پرهزینه نیستند نیز با پرداخت‌‌های اضافه بر سازمان از حمایت‌‌های سازمان بیمه سلامت ایران برخوردار می‌‌شوند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه طرح درمان کودکان زیر 7 سال به صورت رایگان در کشور اجرا می‌شود، افزود: بر اساس برنامه ‌ریزی ‌های انجام شده، بودجه 2.5 هزار میلیارد تومانی برای طرح درمان رایگان کودکان کمتر از 7 سال در نظر گرفته‌ایم. هدف از تصویب این بودجه، آن است که برای تداوم طرح مشکلی وجود نداشته باشد.

ناصحی خطاب به روسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی، نسبت به تامین هزینه‌‌های درمان رایگان کودکان زیر 7 سال ابراز امیدواری کرد و درخصوص پوشش بیمه ای بیماری ‌های خاص و صعب ‌العلاج نیز گفت: اکثر بیماری‌های صعب العلاج در گروه اطفال اتفاق میفتد؛ درحال حاضر داروهای بیماران SMA، فاکتورهای هموفیلی، داروهای بیماران مبتلا به سرطان‌، پیوندعضو و هزینه کاشت حلزون شنوایی، به صورت 100 درصدی تحت پوشش صندوق بیماری ‌های خاص و صعب ‌العلاج قرار دارند. همچنین بیماری‌‌های متابولیکی که شامل 25 بیماری می‌شود نیز از خدمات صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب ‌العلاج برخوردار هستند.

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.