محل تبلیغات شما

۳۳ سال پس از پایان جنگ سرد، ناو هواپیمابر آمریکایی به ناتو می‌پیوندد

ناو هواپیمابر "هری اس. ترومن" آمریکا، برای نخستین بار از زمان پایان جنگ سرد و همزمان با تشدید تنش‌ها میان اوکراین و روسیه، بار دیگر به خدمت ناتو درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت روزنامه دیلی میل، پنتاگون اعلام کرد که این ناو هواپیمابر و گروه ضربتی‌اش در تمرینات دریایی ناتو در دریای مدیترانه شرکت خواهند کرد، تمریناتی که تا چهارم فوریه ادامه دارد.

به گفته پنتاگون، این تمرینات که از دوشنبه هفته آینده (۱۱ بهمن - ۳۱ ژانویه) آغاز می‌شود، از سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده و ارتباطی با تنش‌های میان اوکراین و روسیه ندارد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون تصریح کرد که مقامات آمریکا با توجه به تشدید تنش‌ها بین اوکراین و روسیه، در اعزام این ناو هواپیمابر دچار تردید شدند، اما نهایتا تصمیم به اعزام گرفتند.

او گفت، در زمان برنامه‌ریزی این تمرینات، پیش‌بینی تشدید تنش‌های مذکور نشده بود و تمرینات برای مقابله با هیچ یک از وقایع احتمالی در رابطه با اوکراین طراحی نشده‌اند.

کربی توضیح داد، این ناو هواپیمابر یکی از نقاط کانونی تمریناتی‌ است که از آن با نام "نپتون استرایک" یاد می‌شود و افزود، فعالیت‌های هماهنگ، مانند مانورهای تاکتیکی دریایی متحدان ناتو، تمرینات جنگ‌افزار ضدزیردریایی و تمرینات حمله دوربرد در این رزمایش انجام خواهد شد.

جان کربی به خبرنگاران گفت: این تمرینات برای نمایش توانایی ناتو در بکارگیری توانایی‌های حمله دریایی پیشرفته گروه ضربت این ناو در حمایت از بازدارندگی و دفاع از این اتحاد انجام می‌شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز این را "نشانه‌ای از وحدت در دو سوی اقیانوس اطلس" دانسته و در توییتر نوشت: ناتو همواره برای دفاع از متحدانش، هرچه لازم باشد انجام می‌دهد.

این در حالیست که روسیه حدود ۱۰۰ هزار تن از نیروهایش را در مرز با اوکراین گردهم آورده و قرار است در اواخر ماه جاری، رزمایشی با حضور بیش از ۱۴۰ کشتی جنگی و بیش از ۶۰ هواپیما برگزار کند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.