محل تبلیغات شما

حکم پرونده منافقین صادر شد؛ محکومیت رجوی به پرداخت 7660 میلیارد تومان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه در جریان نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد. وی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با روند ادامه کار محاکم با توجه به پایان استجازه مقام معظم رهبری برای محاکم ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: استجازه اعتبار دارد و مهلت آن تمدید شده است.

وی افزود: طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال گران در نظام اقتصادی به مجلس تقدیم شد؛ این طرح در کمیسیون قضائی نهایی شده است و در دستور صحن علنی مجلس است.

سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با نتایج دادگاه دعاوی حقوقی شهدای علمی هسته‌ای ایران تصریح کرد: ترور دانشمندان هسته‌ای ما با حمایت مستقیم کشور آمریکا و مسئولین این کشور صورت گرفت. در این پرونده خانواده شهدای هسته‌ای و جمعی از مردم علیه آمریکا طرح دعوا کردند و آخرین جلسه این دادگاه تشکیل شده است و وکلای خواهان‌ها تقاضای مهلت برای تقدیم اخرین لوایح خود را کردند.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد آخرین وضعیت پرونده هفت‌تپه گفت: در ارتباط با کسانی که شرکت به آنها واگذار شده و سوء‌استفاده‌هایی کرده و مرتکب جرایمی شده بودند؛ اخیرا حکم قطعی پرونده صادر شده است.

وی افزود: تعداد زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شده‌اند.

خداییان تصریح کرد: در این پرونده امید اسدبیگی به بیست سال حبس و رد اموال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. همچنین مهرداد رستمی به بیست سال حبس، رد مال و جزای نقدی محکوم شد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به محکومیت سایر متهمان پرونده هفت‌ تپه اظهار کرد: دو نفر از متهمان هر کدام به 15 سال حبس، سه نفر دیگر هر کدام به 10 سال و بیش از 17 نفر هر کدام به 5 سال حبس محکوم شدند.

وی افزود: اتهام اسدبیگی مشارکت در قاچاق یک میلیارد و 396 میلیون یورو و مباشرت در قاچاق دو میلیون و 894 هزار یورو بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا درباره حکم دادگاه منافقین گفت: در این پرونده جمعی از جداشدگان از این گروهک بیش از 40 نفر و تعدادی از مردم که دچار آسیب شدند طرح دعوا کردند. دادگاه مراتب را از طریق وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری کشور‌هایی که این گروهک در آنها فعالیت می‌کند به این گروهک ابلاغ کرده‌اند.

خداییان تصریح کرد: دادگاه حکم پرونده را صادر کرده است و سرکرده گروهک منافقین به پرداخت حدود 7660 میلیارد تومان در حق آسیب دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به آنها وارد شده محکوم شده است و حکم پرونده لازم‌الاجراست.

سخنگوی دستگاه قضا درباره تأکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر کاهش هزینه‌های دادرسی گفت: هزینه دادرسی به موجب قانون تعیین می‌شود و برای تحول جدی در این حوزه نیاز به همکاری دولت و مجلس داریم. در قوه قضائیه برای کاهش هزینه‌ها کارهای خوبی انجام شده است.
وی افزود: پیش‌نویس لایحه جامع هزینه‌های دادرسی تهیه شده و به محض اتمام بررسی از طریق قوه قضائیه به دولت و مجلس ارسال خواهد شد. معاونت حقوقی قوه مامور بررسی وضعیت موجود و بدون تصویب قانون شده که ببینیم در چه مواردی رییس قوه قضائیه می‌تواند به تعدیل برخی هزینه‌های دادرسی کمک کند.

خداییان یادآور شد: دستورالعملی در دستور کار است و در آینده نزدیک صادر خواهد شد.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه در پاسخ به خبرنگاری درباره علت مرگ شاهین ناصری در زندان گفت: پزشکی قانونی علت مرگ شاهین ناصری را مسمومیت دارویی اعلام کرده است.

خداییان همچنین درباره تخلفات بورس تصریح کرد: دادسرای تهران کارهای زیادی روی این پرونده جهت شناسایی افرادی که ممکن است در این پرونده دخالت داشته باشند انجام داده است.

وی افزود: افرادی احضار و یا دعوت شدند اما هنوز کسی به عنوان متهم احضار نشده و به احتمال قوی در آینده نزدیک این کار صورت خواهد گرفت.

خداییان بیان کرد: مراحل کارشناسی پرونده رو به اتمام است و در خصوص نصب ماینر در سازمان بورس پرونده جداگانه‌ای تشکیل شده که در جریان رسیدگی است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.