محل تبلیغات شما

مدیریت مصرف آب با سامانه هوشمند ایرانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، با افزایش دمای هوا، مصرف آب شهری اوج می‌گیرد. هدررفت آب برداشت‌شده از علمک‌های آب شهری تانکرهای انتقال آب شهری، یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتلاف این سرمایه کم‌یاب و گران‌بها است.

علمک‌های آب شرب که در بخش‌هایی از شهر دیده می‌شود، یکی از مسیرهای مهم و پرکاربرد انتقال این منبع حیاتی به نقاط مختلف است. تانکر آب زیر لوله بلندبالای آب قرار می‌گیرد و با گشوده شدن شیر فلکه، حجم قابل توجهی از آب زلال شهری با فشار زیاد به سمت تانکر سرازیر می‌شود. اما معمولاً تخمین درستی از ظرفیت تانکر و زمان صحیح بستن شیر وجود ندارد و در نتیجه، حجم قابل توجهی از آب به بیرون سرریز می‌شود.

جلوگیری از هدررفت آب با سامانه هوشمند

سید مهدی هاشمی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: سرریزشدن و هدررفت آب اگرچه تنها چند ثانیه طول می‌کشد اما میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی و این منبع کم‌یاب را به دنبال دارد.

وی افزود: کشور ایران در شمار مناطق خشک و کم‌بهره از منابع آبی است و مدیریت و حفظ این سرمایه اهمیت زیادی دارد که بر همین ضرورت در این شرکت دانش‌بنیان، راهکاری نوآورانه و فناورانه برای مدیریت یکی از روزنه‌های هدررفت آب ارائه شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، چالش میزان برداشت و مصرف واقعی آب شهری را سد راهی بر مدیریت منابع آبی دانست و گفت: محصولی که تولید کردیم، در حوزه آب و فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته وی، در سطح شهر تانکرهایی هستند که آب را از علمک‌های آب شرب برداشت می ‌کند. از همین رو در این شرکت دانش‌بنیان ، سامانه‌ای سخت‌افزاری و نرم‌افزای را برای مدیریت میزان برداشت و مصرف صحیح از این پایانه‌ها طراحی کردیم.

وی در خصوص این تجهیزات گفت: این تجهیزات بر روی این علمک‌ها نصب می شود و بر اساس مقدار مجاز و میزان ظرفیتی که کاربر نیاز دارد، به صورت هوشمند، شیر آب را بازکرده و آب مورد نیاز را برداشت می کند و پس از برداشت دقیق، به صورت خودکار جریان آب را قطع می‌کند.

ارائه تحلیل جامع و دقیق از مصرف آب

مدیرعامل شرکت با اشاره به ضرورت داشتن تصویری از میزان آب و نحوه برداشت آن، گفت: این تجهیزات دانش‌بنیان، به طور جامع و دوره‌ای مبتنی بر نیاز کاربر، تصویری روشن از روند رشد مصرف، میزان آن و مدیریت مصرف ارائه می‌کند.

به گفته وی، از سامانه پایش و کنترل مصرف آب شهری در تمامی مناطق کشور می‌توان استفاده کرد.

هاشمی با بیان این‌ نکته اضافه کرد: ظرفیت توسعه بازار این محصول دانش بنیان ناظر به نیاز مناطق کم آب در منطقه و دیگر کشورها نیز امکان‌پذیر است.

وی گفت: دستگاه پایش و مدیریت برداشت آب شامل یک بخش سخت افزاری و نرم افزاری است که در قسمت سخت افزار یک سری تجهیزات روی زیرساخت‌های انتقال آب نصب می‌شود؛ این سخت‌افزارها اطلاعات را به پایگاه داده ارسال می‌کنند و از طریق نرم‌افزار، دستورهای لازم صادر و کارها به صورت خودکار صورت می‌گیرد.

این فعال فناور، معرفی و تروجی محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت را مهم‌ترین نیاز برای بازارسازی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و افزود: علاوه بر این‌که به حمایت‌های مالی نیازی جدی وجود دارد، باید دیدگاه‌ مشتریان به کالای ایران‌ساخت تغییر کرده و مردم به محصول ساخت داخل اعتماد کنند. تولید یک محصول از مرحله ای که آزمون‌ها را پشت سر می‌گذارد تا به بازار برسد، فرآیندی طولانی و دشوار است.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.