امضای سند تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا تا 2 ماه آینده / تعرفه 90 درصد کالاهای تجاری صفر می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری خبرآنی، محمد قنادزاده معاون ارتقای کسب و کارهای سازمان توسعه تجارت در نشست خبری دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در ایران، اظهار داشت: اتحادیه اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان است که با یکدیگر همکاری‌های اقتصادی و تسهیلات گمرکی دارند که ایران نیز به این اتحادیه می‌پیوندد.

وی افزود: براساس توافقات صورت گرفته با تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا برقرار می‌شود.

معاون سازمان توسعه تجارت ادامه داد: کشورهای عضو این اتحادیه برای تامین نیاز مواد اولیه ایران شامل مواد غذایی و غلات مناسب هستند و همچنین می‌توانند محصولات با ارزش افزوده بالاتر به این کشور صادر کنند.

قنادزاده تصریح کرد: مذاکراتی با این اتحادیه انجام شد و به تفاهم رسیدیم و امیدواریم ظرف دو ماه آینده با این کشورها سند نهایی امضا و تجارت آزاد برقرار شود؛ البته بعد از این مرحله باید در مجالس نیز تصویب شود.

90 درصد کالا در تجارت با اتحادیه اوراسیا تعرفه صفر می گیرند

وی اضافه کرد: براساس این تفاهم نامه تبادل 90 درصد اقلام تجاری با این کشورها تعرفه صفر خواهد داشت.

معاون سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: مناسبات اقتصادی و سیاسی خوبی با این کشورها داریم که با برقراری تجارت با این کشورها امیدوار به افزایش تبادلات تجاری هستیم.

قنادزاده اظهار داشت: برای اینکه فعالین اقتصادی کشورمان در جریان ظرفیتهای تجاری کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا قرار گیرند نمایشگاهی در تاریخ  13تا16 آذرماه برگزار می شود و همچنین فعالین اقتصادی دو کشور به یکدیگر متصل خواهند شد.

وی گفت: این نمایشگاه در مساحتی بالغ بر 1500 تا 1600 مترمربع برگزار می شود همچنین 5 پاویون ملی به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اختصاص خواهد یافت.

معاون سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: در این مراسم سه کمیسیون مشترک به طور همزمان و به میزبانی وزارت صنعت وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نفت برگزار خواهد شد.

قنادزاده تاکید کرد: این کمیسیون ها به ترتیب با کشورهای روسیه قزاقستان و عمان تشکیل خواهد شد.

وی اظهار داشت: ریل گذاری توافق آزاد بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه اختصاصی اوراسیا انجام خواهد شد و هماهنگی هایلازم با این کشورها صورت می گیرد.

معاون سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری خبرآنی، اظهار داشت: در هفت ماهه سال جاری 913 میلیون دلار صادرات به این کشورها وجود داشته که در مقایسه با هفت ماهه مشابه سال قبل 20 درصد رشد دارد.

قنادزاده با بیان اینکه  در سال 1401، 1 میلیارد و 165 میلیون دلار صادرات به کشورهای اوراسیا انجام شده است، گفت:  در مقایسه با سال قبل 20 درصد رشد صادرات داشتیم.

وی در پایان یادآور شد: 80 شرکت ایرانی در بخشهای ماشین الات مالی بانکی صنایع غذایی سرمایه گذاری معدن نفت گاز پتروشیمی گروه های مختلف صنعتی خودروسازان و مناطق آزاد در این نمایشگاه حضور خواهند یافت.

معاون سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: 24 شرکت خارجی نیز از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در این نمایشگاه حضور خواهند داشت که شامل شرکتهای بزرگ این کشورها از جمله در بخش بانک و خودروسازی است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.