قیمت جهانی گندم نصف شد

به گزارش پایگاه خبری خبرآنی به نقل از نشریه فایننشال تایمز، قیمت گندم به دلیل برداشت زیاد محصول در روسیه به پایین‌ترین حد در سه سال اخیر رسیده است.

این در حالی است که تحلیلگران هشدار می‌دهند تشدید تنش‌ها بین اوکراین و روسیه در دریای سیاه و ریسک زیاد صندوق‌های پوششی، احتمال افزایش مجدد قیمت را در پی دارد.

حتی با وجود اینکه حملات روسیه موجب اخلال در عرضه یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم جهان یعنی اوکراین شده ، قیمت‌ها نسبت به پایان ماه ژوئیه بیش از یک پنجم شاهد کاهش بوده است.

در زمانی که تورم قیمت سایر کالاهای کشاورزی مانند کاکائو و قهوه را به بالاترین سطح چند ساله خود سوق داده است، معامله گران روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده‌اند که عرضه مازاد از روسیه در سال جاری میلادی به کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند.

مایکل ماگدوویتز، تحلیلگر ارشد کالا در رابوبانک، گفت: ما شاهد کاهش چشمگیر قیمت گندم بوده‌ایم که اساساً نتیجه (صادرات) روسیه است.

بنادر دریای سیاه روسیه حدود 70 درصد از صادرات گندم این کشور را به خود اختصاص می‌دهند که این دریا را به شریان حیاتی برای عرضه جهانی غلات تبدیل کرده است.

ماهیت شکننده این بازار در روز چهارشنبه مشخص شد؛ زمانی که قیمت معاملات آتی پس از برخورد یک کشتی باری در حال حرکت به سمت اوکراین با مین در دریای سیاه، در ابتدا بیش از 2 درصد افزایش یافت و به 5.91 دلار در هر بشل رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت جهانی غلات نسبت به اوج خود در سال گذشته در پی جنگ اوکراین یعنی زمانی که به بیش از 13 دلار در هر بشل رسیده بود، بیش از نصف شده است.

زمانی که مسکو بنادر دریای سیاه اوکراین را محاصره کرد، هزینه ها افزایش یافت و دسترسی یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات جهان از بازارهای بین المللی قطع شد و احتمال یک بحران امنیت غذایی جهانی به وجود آمد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

جهانی

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.