تخلیه نهایی مقرهای گروه‌های مخالف در نزدیکی مرز عراق با ایران

به گزارش پایگاه خبری خبر آنی به نقل از خبرگزاری عراقی واع، کمیته عالی اجرای توافق امنیت مشترک میان عراق و ایران روز سه شنبه از تخلیه نهایی مقرهای گروهای مخالف ایران خبر داد.

این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس پایبندی عراق و ایران به مفاد توافق امنیتی مشترک و با تلاش‌های مشترک از سوی دولت فدرال، دولت اقلیم کردستان عراق و کمیته عالی مشترک میان دو کشور، تخلیه نهایی مقرهای موجود در نزدیکی مرز با ایران که مورد استفاده گروه‌های مخالف ایران بود، انجام شد.

در این بیانیه آمده است: این مقرها به مکانی دور از مرز منتقل شده و گروه‌های مذکور خلع سلاح شدند. همچنین نیروهای مرزبانی دولت فدرال عراق در این مناطق مستقر شده و پرچم عراق را برافراشتند.

در این بیانیه آمده است: حضور نیروهای مرزبانی عراق در این مناطق دائمی است.

این بیانیه می‌افزاید: عراق تاکید دارد که امنیت مرزی مسئولیتی مشترک است و این توافق مرجع است. گفتگو بهترین راه برای حل هرگونه مشکل یا اختلافی در راستای تقویت روابط بارز است و حماسه مراسم اربعین بهترین گواه آن است.

در این بیانیه آمده است: دور کردن این گروه‌ها از نزدیکی مرز گامی مهم و بزرگ است.

این در حالی است که پیش از این، «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق در گفتگو با العربی الجدید اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی این کشور عملیات اعمال حاکمیت و قانون بر تمام نقاط مرزی با ایران را آغاز کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: این اقدامات با هدف ممانعت از استفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه صورت می‌گیرد. این همان مطلبی است که در قانون اساسی عراق بر آن تاکید شده است. نیروهای عراقی امکانات نظامی لازم برای به دست گرفتن کنترل نوار مرزی مشترک با ایران را در اختیار دارند و هماهنگی‌های خوبی در سطوح بالا با اقلیم کردستان عراق در این خصوص انجام شده است.

الخفاجی تاکید کرد: عراق کاملاً خود را ملزم به اجرای توافقنامه امنیتی با ایران می‌داند چرا که منافع عالی امنیت ملی عراق در این مسأله نهفته است.

پیش از آن نیز فرماندهی مرزبانی عراق اعلام کرده بود که پس از درگیری‌هایی، کنترل مناطق مرزی با ایران را از دست گروه‌های قانون شکن خارج کرده است.

فرماندهی مرزبانی عراق اعلام کرد: در چارچوب تلاش‌های نیروهای مرزبانی عراق برای کنترل کامل مرزها با کشورهای همسایه، نیرویی از تیپ دوم مرزی و هنگ تکاوران منطقه یکم مرزی با پشتیبانی پیشمرگه (نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق) پس از درگیری با گروه‌های غیرقانونی در حوزه استحفاظی استان اربیل، توانست کنترل نقاط مرزی در خط مرزی با ایران را به دست بگیرد.

در این بیانیه آمده است: فرماندهی مرزبانی عراق مصمم است تا حاکمیت کشور را در تمامی مرزها با کشورهای همسایه اعمال کند و پرچم عراق را در اقصی نقاط آن به اهتزاز درآورد.

لازم به ذکر است که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان چندی پیش در دیدار «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق، با بیان اینکه حضور گروهک‌های تروریستی در مرز مشترک یا درون خاک عراق، به هیچ وجه از سوی ایران قابل تحمل نیست، بر لزوم اجرای کامل توافقات مربوطه تاکید کرده بود.

عراق و ایران در ماه مارس یک قرارداد امنیتی مرزی امضا کردند؛ اقدامی که مقامات عراقی گفتند هدف اصلی آن کنترل بیشتر مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران است.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.