ریاست‌جمهوری عراق خواستار احضار سفیر ترکیه شد

به دنبال حمله پهپادی به فرودگاه «عربت» در سلیمانیه، ریاست‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای خواستار احضار سفیر ترکیه و اعلام مراتب اعتراض بغداد به وی شد.

به گزارش خبرآنی، در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است: روز به روز حملات نظامی سیستماتیک بدون توجیه نظامی و امنیتی به خاک عراق به ویژه در اقلیم کردستان تشدید می‌شود، این تجاوزات غیرنظامیان بی‌گناه و مقرهای نظامی و امنیتی را هدف قرار داده است.

ریاست جمهوری عراق تاکید کرد: عراق بارها اعلام کرد که آماده است تا با مقامات امنیتی ذی‌ربط ترکیه برای پر کردن شکاف‌های مورد استفاده برای آسیب وارد کردن به امنیت ترکیه سر میز گفت وگو بنشیند اما هیچ پاسخی از طرف مقابل دریافت نکرد.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه السومریه نیوز منتشر شده، تاکید شده است: وقوع برخی نقض‌ها و تخلفات امنیتی و برخی عملیات‌های نظامی میان کشورهای همسایه محتمل است، اما انجام حملات نظامی پیاپی با هدف قرار دادن شهرها و غیرنظامیان و همچنین پرسنل نظامی، امری است که توسط قوانین بین‌المللی مردود و مغایر با اصول حسن همجواری است.

ریاست جمهوری عراق همچنین اعلام کرد: عراق برای مبارزه با تروریسم قربانیان زیادی داده است و اینکه حسن نیت ما با این اقدامات و پهپاد پاسخ داده می‌شود یک اقدام غیر قابل پذیرش بوده و دولت عراق در مقابل آن سکوت نخواهد کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: امروز وزارتخانه‌های امنیتی مربوطه عراق را برای شنیدن گزارش مفصل از آن‌ها احضار کردیم  و همچنین تماس‌های گسترده‌ای با جامعه بین‌الملل برقرار خواهیم کرد و سفیر ترکیه را نیز برای اعلام مراتب اعتراض به ریاست جمهوری کشورش احضار می‌کنیم.

این بیانیه پس از آن صادر شده است که سرلشکر یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در این باره اعلام کرد: بمباران فرودگاه عربت سلیمانیه توسط پهپادی که از مرز ترکیه وارد حریم هوایی عراق شده بود، انجام شد.

وی تصریح کرد: این انفجار منجر به کشته شدن سه تن از نیروهای سرویس مقابله با تروریسم و ​​زخمی شدن سه تن دیگر شد.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در ادامه تاکید کرد: این تجاوز به منزله نقض حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی عراق و مخل و ​​تهدیدی برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است.

روز گذشته، واحد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق از کشته و زخمی شدن شش نفر از نیروهای خود در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت خبر داد.

در بیانیه این واحد آمده است که در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت، سه نفر از نیروهای واحد مبارزه با تروریسم کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

یک منبع دولتی در عراق دوشنبه شب اعلام کرد فرودگاه «عربت» در جنوب شرق سلیمانیه هدف حمله قرار گرفت.

این منبع گفت که این حمله از طریق یک پهپاد ناشناس صورت گرفته است.

ترکیه طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها مناطق مختلف در شمال عراق را به بهانه مبارزه با عناصر پ.ک.ک هدف حملات خود قرار داه است.

ترکیه  ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، عملیات «پنجه - قفل» را علیه عناصر حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» در مناطق متینا، زاب و افشین ـ پاسیان در شمال عراق آغاز کرد.

این در حالی است که بغداد این حملات را مصداق نقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق دانسته و خواهان توقف حملات ترکیه شده است.

پیشتر سازمان آمریکایی CPT اعلام کرده بود، ترکیه ۶۴ مقر و مرکز نظامی در اقلیم کردستان دارد که به این ترتیب توزیع شده‌اند: ۱۴ مقر نظامی در استان اربیل، ۴۱ مقر نظامی در استان دهوک، ۱۸ مقر نظامی در زاخو.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.