ابوترابی‌فرد: اصلاح ساختارهای اقتصادی موجب رشد 6.7 نرخ تشکیل سرمایه در کشور شده است

به گزارش خبرنگار سیاسی ‌پایگاه خبری خبرآنی، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خطیب نماز جمعه این هفته تهران طی سخنانی با اشاره به منشور حکمرانی برنامه مدیریتی تدوین شده برای مالک اشتر توسط امیرالمومنین (ع)  اظهار داشت: در این فراز وجود مبارک علی (ع) به یکی از مهمترین ارکان نظام سیاسی توحیدی و قرآنی اشاره می‌کنند. این فراز تبیین کننده نگاه قرآن کریم، پیامبر اعظم، امیرالمومنین به انسان است و رسالت و مسئولیت آحاد افراد جامعه در برابر انسان‌ها و مسئولیت ویژه حاکمان و حکمرانان در نظام اسلامی را تبیین می‌کنند. 

وی افزود‌: حضرت می‌فرمایند: مالک، قلب خود را لبریز از رحمت و محبت و لطف به انسان‌ها قرار بده.ممکن است انسان با افراد جامعه رفتار خوبی داشته باشد اما آنچه مطالبه امیرالمومنین (ع) قلب مالامال از رحمت و محبت و لطف نسبت به انسان است. در همین جهت ما در جمهوری اسلامی شعارهای بلندی داریم که در حرکت عظیم ملت تدریجا شکل گرفت که می‌توان به شعار استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی اشاره کرد  اما علی (ع) به شعار دیگری اشاره می‌کند و تاکید دارند که باید قلبی مملو از محبت نسبت به مردم داشته باشیم. لطف و محبت و احسان نسبت به انسان‌ها علامت شکل‌گیری دولت اسلامی است که البته رهبری معظم انقلاب می‌فرمایند که ما با آن فاصله داریم. 

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد:‌ نام دولت مردمی که رئیس‌جمهور محترم برای دولت سیزدهم برگزیده‌اند از همین پیام الهام می‌گیرد لذا مدیران در نظام اسلامی و دولت مردمی باید نماد رحمت و محبت و لطف و احسان به عموم شهروندان باشند. 

ابوترابی فرد گفت:  ویژگی دوم تمدن نوین جهانی که به دست مبارک امام عصر (عج) عالم را فرا می‌گیرد نگاه به انسان است. در این نظام سیاسی انسان‌ها دارای منزلت و کرامت هستند و این نگاه می‌تواند عالم را تحت سیطره خود درآورد و ویژگی سوم عدالت برآمده از فرهنگ و معرفت و پیشرفت انسانی است. در این حکمرانی جهانی تربیت‌های توحیدی، الهی و محمدی راه را برای بپاخاستن جامعه بشری به عدالت هموار می‌کند. قیام انسان‌ها قیام به عدل است. 

وی تاکید کرد:‌ راهپیمایی 20 میلیونی کربلای اباعبدالله حسین یکی از نمونه‌هایی این قیام به عدالت است. این نظم تحسین برانگیز و این احترام به کرامت انسان‌ها دستاورد تربیت حسینی و عاشورایی است. حسین علیه‌السلام خون قلب خود را نثار کرد چرا که عشق می‌ورزید به انسان. نه فقط انسان‌های مومن بلکه ایشان دغدغه انسان‌های جاهل و گمراه را داشت و همین مسئله موجب شد تا ایشان خون مقدس قلب خود را بذل بنماید. 

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه کنگره عظیم اربعین با حضور حدود 20 میلیون نفر از مسلمان و آزادی‌خواهان جهان شکوه نهضت عاشورا را نشان داد، گفت:‌ حضور بیش از 4 میلیون نفر از زائران ایرانی در این حرکت حماسی آفریننده حماسه‌ای دیگر بود. نقش دولت و ملت بزرگ عراق در خلق این حضور استثنایی بر کسی پوشیده نیست. مردان، زنان و جوانانی که دلهای پاک آنان در شوق تکریم زائران حضرت اباعبدالله می‌تپید. از جوانان عزیز و اقشار مختلف و هیئت‌های موکب‌های مردمی و جهادی در ایران اسلامی به ویژه مردم شریف کردستان عراق و ایران که با همت و دلهای آکنده از عشق به ساحت مقدمس سیدالشهدا این حرکت عظیم و پرشور انسانی را گرامی داشتند، تشکر می‌کنیم. 

وی افزود: همچنین برنامه ریزی درخور تقدیر دولتمردان ایران و عراق و نهادهای نظامی و امنیتی بویژه فراجا که نقش تحسین برانگیزی در اجتماع بزرگ انسانی ایفا نمود، قابل تحسین است. 

ابوترابی فرد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برسی لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس خاطرنشان کرد:‌ با عنایت به اینکه برنامه هفتم توسعه با اولویت پیشرفت کشور در دستور کار مجلس و دولت قرار دراد برخی اقدامات دولت محترم را در طی دو سال گذشته که به اصلاح شاخص‌های کلان اقتصادی کمک کرده یا می‌تواند زمنیه ساز تحول در تغییر شاخص‌های کلان اقتصادی باشد بیان می‌کنم.

وی افزود: بسیاری از سیاست‌های اقتصادی که ظاهری جذاب و دلپذیر دارند در میان مدت و بلندمدت پیامدهای ناگوار برای مردم و کشور دارند و باید مراقب آنها بود. در مقابل سیاست‌های اقتصادی که ظاهری خوش‌آیند ندارند عموما در میان‌مدت و بلندمدت دستاوردهای مطلوب و دلپذیر دارند و موجب افزایش سطح رفاه عمومی می‌گردند. تصمیم دولت در حذف ارز ترجیحی از این گونه تصمیمات مهم و سازنده بود.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد:‌هرچند این اقدام شجاعانه، عقلانی و علمی، ظاهری فریبنده و خوش‌آیند نداشت و در کوتاه مدت موجب افزایش قیمت کالاها و خدمات شد ولی در میان مدت دستاوردهای مطلوبی برای کشور خواهد داشت و باید قدر بدانیم. با حذف رانت تخصیص ارز ترجیحی یکی از عوامل کلیدی گسترش فساد از بین رفت. علاوه بر این ضربه مهلکی به قاچاق کالاهای یارانه‌ای وارد کرد و زمینه مدیریت مناسب منابع ارزی کشور را فراهم کرد. البته در این حوزه لازم است بخشی از منابع حاصل از ارز ترجیحی به دهک‌های پایین انتقال پیدا کند که دولت برنامه مناسبی دارد و بخش دیگر باید صرف تامین مالی تولید و رفع آثار این اقدام اصلاحی اقتصادی گردد و تولید رونق پیدا کند. 

وی افزود: دولت سیزدهم فعالیت خود را در شرایطی آغاز کرد که میزان نرخ تشکیل سرمایه در پایان 1400 نسبت به 1396 معادل 18 درصد کاهش یافته بود، یعنی اقتصاد ایران در مدت 4 سال به مدت قابل توجهی کوچک شده بود که با اصلاح ساختارها شاهد جهش تشکیل سرمایه در کشور هستیم. رشد 6.7 نرخ تشکیل سرمایه دستاورد بزرگی است. رشد اقتصادی 4.4 درصد در سال 1400 و رشد اقتصادی 4 درصدی در سال 1401 که می‌تواند پیام‌آور خروج اقتصاد کشور از رکود باشد نیز از دستاوردهای ارزشمند دولت سیزدهم به شمار می‌رود. 

ابوترابی فرد با بیان اینکه رشد اقتصادی 8 درصد در برنامه هفتم توسعه هدفگذاری شده است، گفت:  فراهم آوردن افزایش حضور و نقش آفرینی اقتصادی در منطقه و عرصه بین المللی در تحقق نرخ رشد 8 درصدی در جریان اجرای برنامه هفتم توسعه نقش بسزایی خواهد داشت. 

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه اعتبار سیاسی و اقتصادی شوروی برای آن فروریخت که از نقاط قوت نظام مالی و تکنولوژی جهانی محروم بود، خاطرنشان کرد: ما باید بستر مناسبات و فعالیت‌ اقتصادی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را فراهم کنیم که البته در این حوزه در دو سال گذشته قدم‌های امیدآفرینی از سوی دولت برداشته شده است. از جمله اینکه سطح روابط با کشورهای همسایه از شمال و جنوب کشور گرفته تا همسایگان شرقی و غربی به طور ملموس افزایش یافته است. زمینه عضویت ایران در پیمان شانگهای فراهم شده است که  ایران با پیوستن به این نهاد می‌تواند نقش بهتری در تحولات جهانی و منطقه‌ای ایفاکند. 

خبر در حال تکمیل است...

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.