رهبران آسیای مرکزی: افغانستان به مرکز پرورش تروریست‌های بین‌المللی تبدیل شده است

دومین نشست رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای مرکزی روز جمعه در شهر چولپون آتا در قرقیزستان برگزار شد.

به گزارش خبرآنی به نقل از قزاق اینفرم، در این نشست که به میزبانی سدیر جباروف، رئیس‌جمهوری قرقیزستان برگزار شد، شارل میشل، رئیس شورای اروپا، قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری ازبکستان، امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان، و نورمحمد امانپسوف، معاون شورای وزیران ترکمنستان حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این نشست، همکاری‌های چندجانبه و دوجانبه سودمند بین اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای مرکزی را از زمان نشست افتتاحیه سال گذشته در آستانه بررسی کردند و روابط اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی را در چارچوب تحولات بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار دادند.

آنها بر تعهد خود برای ادامه گفت‌وگوهای سطح بالا در سطح سران کشورها و اتحادیه اروپا و توسعه مشارکت اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی در راستای حوزه‌های اولویت‌بندی شده بین طرف‌ها با هدف مشترک رفاه و شکوفایی و امنیت آسیای مرکزی تاکید کردند.

شرکت کنندگان قصد خود را برای تصویب نقشه راه اتحادیه اروپا - آسیای مرکزی در نشست بعدی وزیران ابراز کردند. آنها هم‌چنین آمادگی خود را برای ادامه تعامل از طریق احترام و حمایت متقابل تأیید کردند.

رهبران همچنین نگرانی مشترک خود را در مورد وضعیت رو به وخامت در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان و تبدیلش به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً مورد تأکید کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین‌المللی و معیارها و اصول شناخته شده جهانی، علیرغم شرایط دشوار، به رسمیت شناختند.

شرکت کنندگان از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهد و به نقش کلیدی سازمان ملل در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه‌ای اصولی اشاره کردند. آنها بر اهمیت ایجاد یک دولت فراگیر و نماینده و اهمیت ارتقاء و احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه شهروندان افغانستان به ویژه زنان، دختران و گروه‌های قومی تاکید کردند.

در این نشست شماری از کشورهای همسایه شمالی افغانستان با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی و افزایش تهدیدها از مرزهای افغانستان گفته‌اند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور به مرکز پرورش تروریست‌های بین‌المللی تبدیل شده است.

نمایندگان کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، و ترکمنستان در نشست سران اتحادیه اروپا و آسیای میانه خواهان توجه جهان به وضعیت کنونی افغانستان شدند.

امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان، در این نشست، تاکید کرد که قلمرو افغانستان، به‌ویژه استان‌های شمالی و شمال‌شرقی آن کشور، «محل پرورش تروریسم بین‌المللی شده است.»

رئیس‌جمهوری تاجیکستان گفت که افغانستان همچنان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مواد مخدر در جهان است، تا جایی که اکنون در زیر سلطه طالبان، تولید مواد مخدر چند برابر افزایش یافته است.

امامعلی رحمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان از جامعه جهانی خواست که برای تقویت مرزها با افغانستان کمک‌هایشان را افزایش دهند. رئیس‌جمهوری تاجیکستان تاکید کرد که «ما لازم می‌دانیم که برای تقویت مرز با افغانستان اقدام فوری کنیم».

او در این مورد خواستار همکاری اتحادیه اروپا شد و تاکید کرد که برنامه‌های کنونی آن اتحادیه در چارچوب پروژه «یوان‌دی‌پی» (UNDP) به‌ویژه برای جلوگیری از تهدیدهای تروریسم و قاچاق مواد مخدر کافی نیست.

این حرف‌های رحمان در حالی مطرح می‌شود که تاجیکستان پس از تهدیدهای فزاینده از خاک افغانستان، به‌تازگی دو پاسگاه جدید امنیتی در مرز افغانستان ساخت.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری ازبکستان و معاون نخست‌وزیر ترکمنستان نیز در نشست رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای میانه خواستار توجه جامعه جهانی به وضعیت حقوق بشر کنونی در افغانستان شدند و بر همکاری‌های بیشتر با افغانستان تاکید کردند.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری ازبکستان، در نشست سران آسیای میانه و اتحادیه اروپا گفت که وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌سرعت رو به وخامت می‌رود و میلیون‌ها افغان در تلاش برای زنده ماندن‌ هستند.

رئیس‌جمهوری ازبکستان از کشورهای اروپایی خواست که کمک‌های بشردوستانه خود به مردم افغانستان را ادامه دهند. او تاکید کرد که به این منظور مرکز لجستیکی ازبکستان در شهر ترمذ آماده ارائه کمک‌ها به افغانستان است.

میرضیایف پیشنهاد کرد که رایزنی‌های منظم با نمایندگان ویژه کشورها برای در پیش گرفتن رویکردهای مشترک با هدف حل‌وفصل مشکلات افغانستان ادامه یابد.

در عین حال، نورمحمد مانی‌یسوف، معاون نخست‌وزیر ترکمنستان، در این نشست به اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که از قابلیت‌های ترابری در افغانستان برای تجارت استفاده کند.

مانی‌یسوف تاکید کرد: «یکی از عرصه‌های اصلی همکاری در قالب آسیای مرکزی-اتحادیه اروپا مشارکت تجاری و اقتصادی است. توسعه مسیرهای حمل‌ونقل به تحقق کامل قابلیت‌ها در این حوزه کمک می‌کند.»

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.