چین به رویکرد «غیرمنصفانه» اتحادیه‌اروپا در مرتبط کردن روابط به جنگ اوکراین اعتراض دارد

سفیر چین در اتحادیه اروپا با هشدار نسبت به اتخاذ اقدام تلافی‌جویانه، در صورت اعمال تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه شرکت‌های چینی در رابطه با روسیه، گفت: این ناعادلانه و نامعقول است که قانونگذاران اروپایی جنگ در اوکراین را با روابط چین و اتحادیه اروپا مرتبط کنند.

به گزارش خبرآنی، «فو کونگ» سفیر چین در اتحادیه اروپا در مصاحبه با مجله بریتانیایی «نیو استیتس‌من» (New Statesman) که یکشنبه در وب‌سایت هیات چین در اتحادیه اروپا بازنشر شد، گفت: اینکه انتظار داشته باشید چین همان موضع اتحادیه اروپا را اتخاذ کند، غیر واقعی است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اوایل این ماه گفت که اگر پکن، روسیه را برای خروج از اوکراین تحت فشار نگذارد، روابط چین و اتحادیه اروپا «به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.»

فو کونگ در مصاحبه خود گفت: ما اهمیتی را که اتحادیه اروپا برای بحران اوکراین قائل است، درک می‌کنیم اما صادقانه بگویم، من منطقی نمی‌دانم که موضع چین در مورد بحران اوکراین را با روابط دوجانبه خود میان چین و اتحادیه اروپا مرتبط کنیم. فکر نمی‌کنم این در قبال چین عادلانه باشد. چین اروپا نیست، منافع چین با منافع اروپا متفاوت است و چین روابط خوبی هم با روسیه و هم با اوکراین دارد. موضع چین قابل درک است.

این گفت‌وگو در حالی انجام شده که اتحادیه اروپا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه روسیه آماده می‌کند که برای اولین بار شرکت‌های چینی را هدف قرار می‌دهد. در همین حال، تلاش‌های صلح پکن در غرب به عنوان تدابیر «طرفدار روسیه» مورد انتقاد قرار گرفته است.

انتظار می‌رود تحریم‌های جدید که قرار است در روزهای آینده تصویب شود، صادرات حداقل هفت شرکت چینی را که متهم به دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا و فروش اقلام دو منظوره وارداتی از اروپا به روسیه هستند، محدود ‌کند.

فو کونگ در این مصاحبه تحریم‌ها را بر پایه شواهد ناکافی دانست و نسبت به «پاسخ‌های قوی» در صورت اجرایی شدن آنها هشدار داد.

سفیر چین گفت: ما حاضریم مشکلات را به شیوه‌ همکاری حل کنیم. ما با اتحادیه اروپا مذاکره کردیم و از آن خواستیم تا شواهدی ارائه کند. با این حال، اتحادیه اروپا اعلام کرد که هیچ مدرک قطعی برای اثبات اینکه شرکت‌های مربوطه، اقلام وارداتی از اتحادیه اروپا را دوباره به روسیه صادر کرده باشند، در دست ندارد.

او همچنین از موضع بی‌طرفی چین در قبال اوکراین دفاع کرده و بر نقش خودش به عنوان یک صلح‌طلب تاکید کرد.

سفیر چین در اتحادیه اروپا گفت: ما سبک دیپلماتیک خودمان را داریم و فکر می‌کنم در این مرحله در واقع، یک محکوم کردن ساده مشکل را حل نمی‌کند. این کار ممکن است فضای دیپلماسی شما را کاهش دهد؛ اگر همه کشورها طرف یک کشور را بگیرند، پس چه کسی به عنوان یک میانجی برای صلح باقی می‌ماند؟ اما این بدان معنا نیست که ما از هر اقدامی، به ویژه در خصوص این درگیری، چشم‌پوشی می‌کنیم.

فو کونگ در پاسخ به اینکه چه کسی جنگ اوکراین را آغاز کرد، گفت که «مورخان» می‌توانند در مورد آن تصمیم بگیرند. او همچنین در پاسخ به اینکه آیا شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین است، از پاسخ مستقیم خودداری کرد و تنها گفت که چین از حاکمیت همه کشورها دفاع می‌کند و امیدوار است که این موضوع از طریق مذاکرات صلح‌آمیز حل شود.

سفیر چین در اتحادیه اروپا همچنین از کشورهای اروپایی که خواهان صلح هستند و در عین حال منتظرند تا اوضاع «بر وفق مراد شود» انتقاد کرد. او خواستار آتش‌بس فوری از طریق گفتگوهای صلح شد، همان پیامی که لی هویی، نماینده ویژه چین در سفر اروپایی‌اش به آن اشاره کرد.

در این مصاحبه، فو کونگ از اروپا خواست تا در مورد رویکرد کاهش ریسک خود شفاف‌سازی کند و تاکید کرد که اگر این استراتژی به معنای کنار گذاشتن چین از زنجیره تامین جهانی در زمینه‌های مربوط به فناوری‌های کلیدی باشد، چین با آن مخالفت خواهد کرد.

او گفت: اگر اتحادیه اروپا در مورد وابستگی به چین برای چیزهای خاصی نگرانی دارد، بهترین راه این است که واقعا با یکدیگر صحبت کنیم... وابستگی خطرناک نیست. آنچه خطرناک است، این است که از این وابستگی به مثابه سلاح استفاده کنیم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.