اتصال رسمی سازمان زمین‌شناسی به سامانه اطلاعات مکانی کشور

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه  سازمان زمین‌شناسی از اتصال این سازمان به سامانه اطلاعات مکانی (SDI) کشور خبر داد.

به گزارش خبرآنی، رضا جدیدی با بیان اینکه از ابتدای خردادماه امسال سازمان زمین‌شناسی به صورت رسمی به سامانه اطلاعات مکانی کشور  SDI  متصل شده است، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پیش از به صورت غیررسمی به این سامانه پیوسته بود و از ابتدای خرداد به صورت رسمی به سامانه SDI کشور متصل شده است که طبق قانون عهده‌دار آن سازمان نقشه‌برداری است و تمام تولیدکنندگان اطلاعات مکانی کشور موظفند اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در سامانه (SDI) مخاطبان می‌توانند اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همه مواردی را که جنبه انتشار عمومی دارند، به صورت برخط از این سامانه دریافت کنند.

جدیدی گفت: در حوزه اطلاعات آنچه که نیاز به فضای رقابتی داشته باشد و یا شائبه وجود رانت اقتصادی در آن باشد، در قالب مزایده ارائه می‌کنیم تا فرآیندی دسترسی به این اطلاعات عادلانه باشد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با بیان این‌که تعدادی از نقشه‌های سازمان که زیرساختی است و می‌تواند انتشار عمومی پیدا کند، در این سامانه قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی از نقشه‌های اکتشافی را که در آن امکان وجود رانت اطلاعاتی وجود دارد و ممکن است یک گروهی از آن بهره‌مند باشند و گروهی نباشند، این را تا زمان برگزاری مزایده محرمانه تلقی می‌کنیم تا بعد از برگزاری مزایده طبق قوانین مزایده تحویل ذی‌نفعان دهیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در سامانه پایگاه داده‌های علوم‌زمین، خدمتی از خدمت‌های پنجگانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد که ذی‌نفعان از جمله متخصصان، دانشجویان، معدنکاران، فعالان بخش عمران و زیرساخت می‌توانند ثبت‌نام کنند و این خدمت را به صورت رسمی دریافت و نسبت به گرفتن اطلاعات اقدام کنند.

جدیدی تصریح کرد: یکسری از اطلاعات جنبه رایگان دارند که آن‌ها را به صورت رایگان در اختیار اقشار جامعه قرار می‌دهیم، اما یکسری از این اطلاعات با پرداخت هزینه‌های اندک است که تولید این اطلاعات نیز متناسب با تعرفه رسمی کشور و به حساب خزانه واریز می‌شود که اینجا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نفعی از بحث ارائه اطلاعات ندارد و این نظام تعرفه کشور است کi هزینه بسیار اندکی برای آن در نظر گرفته و وارد خزانه کشور می‌شود و ذی‌نفعان می‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند.

به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این‌که هم‌اکنون به کاداستر معدنی وصل هستیم، افزود: اگر در این پایگاه بخواهید محدوده‌ای را ثبت کنید، پایگاه داده‌ها اطلاعات ما را می‌دهد که امیدواریم در ماه‌های آینده این آمادگی از لحاظ نظام IT و فناوری اطلاعات و امنیت اطلاعات بوجود بیاید که بتوانیم لایه علمی و اطلاعاتی کاداستر معدنی را تکمیل کنیم و این خدمت را ارائه بدهیم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.