همکاری ایران و اندونزی در تامین بازار دارو و انتقال فناوری

به گزارش پایگاه خبری خبرآنی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مصطفی قانعی حضور هیات ایرانی در نشست "۲۰۲۳ Health Business forum-Indonesia-Iran" را از دیگر برنامه های هیات ایرانی در سفر به اندونزی دانست و گفت: در این نشست گزارش مفصلی از توانمندی‌های ایران در زمینه تولید و بومی‌سازی فناوری، دستاوردهای ویژه کشورمان در زمینه تولید دارو و تعداد شرکت‌های اثرگذار ایرانی در این حوزه ارائه شد.

قانعی ادامه داد: مسئولان و دست‌اندرکاران کشور اندونزی در این نشست تاکید زیادی بر ارائه مشوق‌های انتقال فناوری به کشورشان داشتند و نمایندگان معاونت علمی نیز از توانمندی‌های فناوران کشورمان در این زمینه گفتند و مقرر شد یک همکاری مشترک میان طرفین با همین هدف شکل گیرد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری اظهار کرد: در این نشست مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای میان دو طرف منعقد شود تا به واسطه آن توانمندی‌هایی که در ایران وجود دارد به این کشور منتقل شود. از آنجایی که ۹۵ درصد نیاز دارویی ایران در داخل تامین می‌شود؛ فرصت و ظرفیت خوبی برای تعامل با کشور اندونزی که تنها ۱۰ درصد نیاز خود را به شکل بومی تامین می کند فراهم خواهد بود.

قانعی با بیان اینکه مقرر شده پیش از امضای این تفاهم‌نامه یک کارگروه مشترک میان دو کشور تشکیل شود، گفت: در این کارگروه موضوعات و شرکت‌های مشترک در زمینه تولید دارو مشخص می‌شود تا انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری در این زمینه در قالب این کارگروه صورت گیرد.

وی ادامه داد: نکته قابل اهمیت این است که در کشور ما ۹۵ درصد دارو در داخل تولید و فقط ۳ تا ۵ درصد از بازار واردات تامین می شود. این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد بازار دارویی اندونزی وارداتی و تنها ۱۰ درصد آن داخلی است. این شرایط باعث شده که بالغ بر ۸ میلیارد دلار واردات محصولات دارویی به کشور اندونزی صورت گیرد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری معتقد است که این بازار بزرگ موضوع جذابی برای سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه گذاران ایرانی است تا بازار خود را توسعه دهند و به کشور اندوزنزی نیز در کاهش هزینه‌ها و افزایش خدمات عرضه شده به بیماران کمک کنند.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.