اعلام آمادگی جمهوری چک برای توسعه صنعت نظامی عراق

وزیر امور خارجه جمهوری چک آمادگی کشورش را برای کمک به توسعه توانمندی‌های عراق در زمینه صنایع نظامی با هدف تحکیم امنیت و ثبات در این کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرآنی، به نوشته روزنامه القدس العربی، یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فواد حسین، همتای عراقی خود در این باره اظهار کرد: ما درباره همه موضوعات مهم و مرتبط، نه تنها در خاورمیانه، بلکه موضوعات بین‌المللی از جمله حمله روسیه به اوکراین گفت‌وگو کردیم. این جنگ تهدیدی امنیتی برای همه جهان است.

وی با تمجید از نقش عراق در میانجیگری برای احیای روابط ایران و عربستان سعودی و کمک این کشور به تنظیم امور در خاورمیانه، افزود: در سطح دو کشور درباره موضوعات متقابل گفت‌وگو کردیم. من گفتم تاجرانی به نمایندگی از شرکت‌های چک وجود دارند که همایشی را در بغداد برای بررسی همکاری‌های مشترک برگزار خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه عراق در سال‌های گذشته با شبه‌نظامیان تندرو داعش جنگید و اکنون کشوردر وضعیت متفاوتی قرار دارد، از آمادگی چک برای ادامه روابط با عراق و همچنین کمک به آن در زمینه دفاع و صنعت دفاعی خبر داد.

فواد حسین نیز در این کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه روابط اقتصادی و تجاری محور نشست وی با وزیر خارجه چک بود، خاطرنشان کرد: نمایندگان ۱۵ شرکت چک به همراه وزیر خارجه به بغداد آمده‌اند.

وی با اشاره به نشست نمایندگان این شرکت‌ها با نمایندگان بخش خصوصی عراق، افزود: علاوه بر روابط تجاری و اقتصادی، نحوه حمایت این شرکت‌ها، دولت و شرکت‌های چک از اقتصاد عراق را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

وزیر خارجه عراق ادامه داد: عراق یک کشور نفتی است و در سال‌های آینده به کشوری گازی تبدیل خواهد شد و روابط عراق و اروپا بر همین اساس خواهد بود.

فواد حسین در ادامه اعلام کرد که با وزیر خارجه چک درباره تحولات اوضاع سوریه و بازگشت دمشق به اتحادیه عرب رایزنی کرده است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.