برگزاری کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق/تقدیر از شرکت‌های برتر این حوزه

هفتمین کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی (GIS) و مدیریت هوشمند صنعت آب و برق، با حضور استادان و صاحبنظران، به همراه نمایشگاه جانبی ارائه آخرین دستاوردهای این حوزه در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش خبرآنی،این کنفرانس به همت معاونت پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری وزارت نیرو و شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با هدف دستیابی به آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی GIS در ایران و جهان و تبادل تجربیات حاصله در صنعت آب و برق کشور و با حضور جمع کثیری از پژوهشگران، متخصصان، مدیران و معاونان صنعت آب و برق کشور و شرکت‌های دانش بنیان برگزار شد. 

مهندس کامبیز ناظریان، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این کنفرانس طی سخنانی با بیان اینکه این کنفرانس دو روزه و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است، گفت: یکی از رویکردهای اساسی در این کنفرانس، نشست‌های علمی و تخصصی از جمله برگزاری نشست با حضور روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی با محوریت شرکت‌های دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه حضور صنعتگران، متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه جانبی این رویداد، از محورهای اساسی است، افزود: ارائه دستاوردهای داده مکانی GIS در صنعت آب و برق و ارائه مقالات علمی، ایده‌های برتر، برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های علمی – تخصصی در جهت حل مسئله در کشور از بحث‌های مهم در این کنفرانس خواهد بود.

ناظریان افزود: مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، هوشمندسازی نرم‌افزار و سامانه‌ها، داده‌ها و پردازش داده‌ها، زیرساخت، شبکه و سخت‌افزار، راهبری و مدیریت داده‌های مکانی و SDI و بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف از محورهایی است که در مقالات و کارگاه‌های این کنفرانس مطرح شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ بر نگاه داده کاوی و جهت دهی به مقالات علمی تاکید کرد و ادامه داد: تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت بر پایه ارائه راه حل و کاربردی کردن مقالات علمی یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس بوده است.

وی به ارتقاء برنامه‌های راهبردی از طریق توسعه GIS، مدیریت دارایی بر پایه GIS، به کارگیری GIS جهت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر و روش‌های نوین برداشت، ذخیره‌سازی، نمایه سازی و جستجو اطلاعات اشاره کرد و گفت: تحلیل و ریشه‌یابی حوادث در حوزه‌های آب و برق، تاب‌آوری و مدیریت مخاطرات منابع طبیعی یکی دیگر از نکات مهمی است که در این کنفرانس به آن پرداخته می‌شود. 

ناظریان، بر بهره‌گیری از هوش مصنوعی در حوزه کنترل رفتار بار انرژی و مدیریت انرژی تاکید کرد و گفت: پایش مصرف انرژی و استفاده از دیتا در اطلاعات برای تحلیل آنی و درست از وضعیت به منظور ارتقاء صنعت آب و برق کشور مورد تاکید و پیگیری قرار دارد. 

برپایی ۹۰ غرفه برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی در نمایشگاه جانبی

دکتر فرامرز سپری، دبیر هفتمین کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی(GIS)  و مدیریت هوشمند صنعت آب و برق، گفت: سعی شده وجه علمی این کنفرانس نسبت به سنوات گذشته ارتقاء یابد. براین اساس از اساتید دانشگاهی و متخصصان و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) کمک گرفته شد تا مقالات ارائه شده به این کنفرانس در مجلات معتبر نمایه شود.

وی با بیان اینکه در این کنفرانس ۱۰ محور در صنعت آب و برق ارائه خواهد شد، افزود: کمیته‌های اجرایی، علمی و ارتباط با صنعت در این کنفرانس به طور مشترک و با همکاری وزارت نیرو، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ  و دانشگاه فعالیت داشته‌اند. 

سپری با بیان اینکه به دبیرخانه این کنفرانس، ۷۴۵ مقاله ارسال شد، گفت: در این کنفرانس ۱۵ مقاله کوتاه، ۹۰ مقاله شفاهی، ۲۰۰ مقالات پوستری،  ۸ کارگاه آموزشی، ۱۴ نشست تخصصی ارائه خواهد شد. همچنین ۹۰ غرفه برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی در نمایشگاه جانبی هفتمین کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی اختصاص یافته است که ۳۰ غرفه با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت آب و برق فعالیت خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه GIS به عنوان علم روز یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود و دانشگاه‌ها باید برای نهادینه کردن این علم در کشور کمک کنند، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در حوزه آب و برق در نمایشگاه این کنفرانس مشارکت کرده‌اند که قابل تقدیر است. اگر بخواهیم به سوی نسل چهارم صنعتی شدن حرکت کنیم، نیازمند حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

سپری به پوشش منطقه‌ای ارسال مقالات به این کنفرانس اشاره کرد و چاپ مقالات برتر در نشریات معتبر علمی دانشگاهی، برگزاری کنفرانس با مشارکت واحد علوم و تحقیقات، واگذاری غرفه رایگان به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و جمع بندی مقالات به صورت Ebook را از ویژگی‌های خاص هفتمین کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی(GIS)   برشمرد.

دکتر سید بابک مظفری، معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات نیز در این رویداد علمی ضمن معرفی اجمالی این واحد، ظرفیت‌ها و سطح فعالیت آزمایشگاه‌های آن، گفت: برگزاری کنفرانس‌های علمی و تخصصی با تمرکز بر پژوهش‌های کاربردی و حل مسئله و در راستای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی در این واحد دانشگاهی عملیاتی می‌شود.

وی بر اهمیت دانش‌های بنیادی و مرجعیت علمی در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و گفت: برقراری ارتباط عمیق و عملیاتی با بخش صنعت کشور از اهداف واحد علوم و تحقیقات است. بر همین اساس، این کنفرانس با هدف سوق دادن پروژه‌های علمی - تحقیقاتی دانشگاهی به سمت رفع مشکلاتی که صنعت آب و برق کشور با آن مواجه است، اجرایی شده است.

به گفته مظفری، ارائه دستاوردها و راهکارهای نوین از سوی شرکت‌ها و هسته‌های فناور به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز رشد واحد علوم و تحقیقات در نمایشگاه جانبی این رویداد، یکی از نقاط قوت این کنفرانس علمی است که می‌تواند در جهت ارتقاء صنعت آب و برق کشور، موثر باشد.
در این مراسم، دکتر علیرضا آزموده اردلان از چهره‌های شاخص علمی در کشور با موضوع "زمین، آب، انسان، انرژی، آینده" سخنرانی کرد.

به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، در این رویداد، گرامیداشت دکتر حسن غفوری‌فرد چهره‌ ماندگار در این حوزه و شهدای صنعت آب و برق کشور، برگزار شد. همچنین در مراسم افتتاحیه این کنفرانس،ضمن رونمایی از ژئوپورتال وزارت نیرو، شرکت توانیرو شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از سامانه متا منابع آب ایران و  کتاب GIS  رونمایی شد. 

براساس این گزارش، نمایشگاه جانبی هفتمین کنفرانس ملی سیستم اطلاعات مکانی(GIS)، با ارائه آخرین دستاوردهای علمی در این حوزه و با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت آب و برق در واحد علوم و تحقیقات برپا شد. 

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.