درخواست روسیه از عراق برای باز کردن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای روسی

مقامات عراقی اعلام کردند، روسیه از دولت عراق خواسته مجددا حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای ارتش روسیه باز کند تا نیروها و تجهیزات به پایگاه‌های روسیه در شرق سوریه منتقل شوند.

به گزارش خبرآنی، روزنامه میدل ایست انگلیس به نقل از این مقامات نوشت، مسیر هوایی که روسیه می‌خواهد عبور خود را از طریق حریم هوایی عراق تسهیل کند، کوتاهترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر برای مسکو خواهد بود.

این روزنامه نوشت، پس از اینکه ترکیه به دلیل جنگ روسیه و اوکراین حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای مدنی و نظامی روسیه در آوریل ۲۰۲۲ بست، روسیه می‌خواهد از حریم هوایی عراق استفاده کند.

روسیه در سال ۲۰۱۵ بنا به درخواست بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیروهای خود را در این کشور مستقر کرده است.

میدل ایست نوشت، در ابتدا روسیه در استفاده از حریم هوایی عراق برای تسهیل پروازها تنها به مبدا و مقصد سوریه مشکل چندانی نداشت؛ اما پس از اینکه دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر سابق عراق به بهانه اینکه پروازهای نظامی روسیه تهدیدی برای پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه است، محدودیت‌هایی برای این پروازهای نظامی روسیه اعمال کرد، وضعیت فرق کرد.

اما یک دیپلمات به این روزنامه گفت، از زمانی که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر فعلی عراق روی کار آمده، محدودیت‌های مذکور کم شده است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.