کدام کالاها را می‌توان بیمه سرقت کرد؟

عمر بیمه سرقت در دنیا به صد سال می‌رسد، اتفاقی که توسط مؤسسه‌ لویدز لندن‌ صورت گرفت؛ این بیمه موارد مختلفی را شامل می‌شود و از سرقت از منازل مسکونی تا سرقت از بانک‌ها را در بر می‌گیرد.

به گزارش خبر آنی،   در بیمه‌نامه‌ سرقت، خطر دزدی‌ و خساراتی‌ که‌ در اثر دزدی‌ به‌ بیمه‌گذار وارد می‌شود، بیمه‌ خواهد شد. معمولا بیمه‌ دزدی‌ با سایر بیمه‌نامه‌ها ترکیب‌ می‌شود که‌ از رایج‌ترین‌ آنها ترکیب‌ با بیمه‌ آتش‌سوزی‌ است. به‌ طور کلی‌ پوشش‌ بیمه‌ دزدی‌ و سرقت‌ را می‌توان‌ به‌ سه‌ دسته‌ کلی‌ تقسیم‌ کرد که شامل  بیمه‌ سرقت‌ از منازل‌ مسکونی، بیمه‌سرقت‌ از واحدهای‌تجاری‌ و صنعتی‌ (مغازه‌ها، ادارات، انبارها، کلوپهای‌ ورزشی‌ و کارخانه‌ها) و  بیمه‌ دزدی‌ از بانک‌ها می‌شود.

 موارد تحت‌ پوشش‌ بیمه‌گر

بیمه‌ دزدی، خسارات‌ وارد در اثر سرقت‌ (فقدان‌ کالا) و یا خسارات‌ وارد در اثر سرقت، به‌اشیاء مورد بیمه‌ و یا خسارات‌ وارد به‌ محلی‌ را که‌ اشیاء مورد بیمه‌ در آن‌ قرار دارد را تحت‌ پوشش‌ قرار می‌دهد. اما در بیمه‌ دزدی‌ خسارات‌ وارد به‌ اموال‌ زمانی‌ قابل‌ جبران‌ است‌ که‌ سرقت‌ با شکستن‌ حرز همراه‌ باشد و سارق‌ یا سارقان‌ به‌ یکی‌ از طرق‌ زیر به‌ قصد سرقت‌ وارد محل‌ مورد بیمه‌ شده‌ باشند:

شکستن‌ در یا پنجره‌ و یا سوراخ‌ کردن‌ سقف‌ و دیوار
 ورود به‌ محل‌ مورد بیمه‌ بطور مخفیانه
 ورود به‌ محل‌ مورد بیمه‌ از طریق‌ بالا رفتن‌ از دیوار
 ورود از در مورد بیمه‌ بوسیله‌ کلیدهای‌ ساختگی
 باز کردن‌ در با کلیدهای‌ اصلی‌ مشروط بر اینکه‌ کلیدهای‌ مزبور به‌ صورت‌ غیرقانونی‌ و از راه‌ دزدی‌ در اختیاردزدان‌ قرار گرفته‌ باشد

بر این اساس کلیه‌ خسارات‌ وارد به‌ اشیاء مورد بیمه‌ اعم‌ از سرقت، بروز خسارت‌ به‌ اشیاء و یا خود مورد بیمه، غارت‌ اموال‌ بیمه‌ اعم‌ از اینکه‌ با اعمال‌ زور و حادثه‌ توأم‌ باشد یا خیر، تحت‌ پوشش‌ بیمه‌ای‌ قرار دارد.

در بیمه‌ دزدی‌ منازل‌ مسکونی‌ می‌توان‌ وجوه‌ نقد، فلزات‌ قیمتی‌ و اوراق‌ بهادار را نیز با توافق‌ بیمه‌گر و تا مبلغ‌ معینی‌ بیمه‌ کرد که‌ معمولا در این‌ مورد حدود تعهدات‌ بیمه‌گر محدود است. سرقت‌های‌ مسلحانه‌ از بان‌کها در زمان‌ حمل‌ وجوه‌ نقد بین‌ شعب‌ و خزانه‌ و یا موجودی‌ صندوق‌ها و پشت‌ گیشه‌ها هم‌ براساس‌ شرایط خاصی‌ تحت‌ پوشش‌ قرار می‌گیرد.

خطرات‌ ناشی‌ از تصادف‌ اتومبیل‌ حامل‌ وجوه‌ نقد، سوانح‌ مربوط به‌ هواپیمای‌ حامل‌ وجوه‌ نقد و اوراق‌ بهادار، از جمله‌ هواپیما ربایی‌ هم‌ تحت‌ پوشش‌ بیمه‌ای‌ قرار دارد. معمولا حق‌ بیمه‌ این‌ گونه‌ بیمه‌نامه‌ها در مورد خزانه‌ها باتوجه‌ به‌ نوع‌ خزانه‌ و امکانات‌ ایمنی‌ و نگهداری‌ آن‌ محاسبه‌ می‌شود، حال‌آنکه‌ وجوه‌ در راه‌ و در جریان‌ حمل‌ و همچنین‌ وجوه‌ موجود در شعبه‌ و گیشه‌ براساس‌ حجم‌ گردش‌ پول‌در طول‌ سال‌ و با درنظر گرفتن‌ امکانات‌ ایمنی‌ محاسبه‌ می‌شود.

در سرقت‌ از بانک‌ها، معمولا سرقت‌هایی‌که‌ با شکستن‌ حرز همراه‌ است‌ و یا سرقتهای‌ مسلحانه‌ تحت‌ پوشش‌ بیمه‌ قرار می‌گیرند. سرقت‌ توسط کارکنان‌ بیمه‌گذار (کارکنان‌ بانک) تحت‌ پوشش‌ نیست. در پوشش‌ دزدی‌ بانک‌ها، باتوجه‌ به‌ نوع‌ فعالیت‌ آنها، اوراق‌ بهادار، مسکوکات‌ طلا و ارزهای‌ خارجی‌ هم‌ دارای‌ پوشش‌ هستند.

موارد خارج‌ از تعهد بیمه‌گر (استثنائات)

در انواع‌ بیمه‌نامه‌ دزدی، موارد زیر مستثنی‌ و خارج‌ از تعهد بیمه‌گر است؛ مگراینکه‌ با توافق‌ قبلی‌بیمه‌گر و بیمه‌گذار، بعضی‌ از آن‌ها با اضافه‌ نرخ‌ تحت‌ پوشش‌ قرار گیرند:

خسارات‌ وارد به‌ وجوه‌ نقد، ارزهای‌ خارجی، تمبر، سفته‌ و انواع‌ اوراق‌ بهادار

خسارات‌ ناشی‌ از تبانی‌ و همدستی‌ دزد با هر یک‌ از کارکنان‌ و مستخدمان‌ بیمه‌گذار
خسارات‌ مستقیم‌ ناشی‌ از اشعه‌ یون‌زا، رادیواکتیویته، تشعشعات‌ و سوخته‌های‌ هسته‌ای‌ وفضولات‌ اتمی‌ و یا مواد منفجره‌ در محل‌ مورد بیمه
خسارات‌ ناشی‌ از جنگ‌ داخلی‌ و خارجی، غارت، اقدامات‌ خصمانه‌ دشمن‌ خارجی، شورش، بلوا، ضبط، قیام‌ و ملی‌ شدن
عدم‌النفع‌ ناشی‌ از خسارت
 عدم‌ صداقت‌ و امانت‌ کارکنان‌ بیمه‌گذار
 اشتباهات‌ دفتری، حسابداری‌ و کامپیوتری‌ (عمدی‌ یا سهوی)
 خسارات‌ ناشی‌ از حمل‌ پول‌ در وسیله‌ حمل‌ بدون‌ محافظ، جز در مواردی‌ که‌ اضطراری‌ و معقول‌ باشد

انتهای پیام

برچسب ها :

کالاها

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.