مقام اطلاعاتی سابق عراق: آمریکا صدام را مانعی بر تسلط جهان می‌دید

یک مسؤول اطلاعاتی سابق عراق در سخنانی گفت که دولت آمریکا در زمان جورج بوش پسر، دیکتاتور سابق عراق را مانعی در مقابل پیاده سازی طرح خود برای تسلط بر جهان و تک قطبی کردن آن می‌دانست و به همین دلیل سرنگونی وی را کلید زد.

به گزارش خبرآنی، سالم الجمیلی که پیش از سال ۲۰۰۳ مسؤول پرونده آمریکا در سازمان اطلاعات عراق بود، در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که طرح واشنگتن برای سرنگونی رژیم بعث عراق پس از پیروزی جرج دبلیو بوش در انتخابات آغاز شد؛ چراکه آمریکایی‌ها صدام را مانعی برای رسیدن به تک قطبی در جهان می‌دیدند.

الجمیلی در این باره تصریح کرد: آنها گزینه تغییر رژیم در بغداد را با هدف دستیابی به برتری آمریکا بر جهان اتخاذ کردند. نظریه پردازان آنها معتقد بودند که صدام پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۱۹۹۰ مانع از دستیابی به تک قطبی می‌شود.

وی افزود: آنها با حمله تروریستی به مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون راه خود را پیدا کردند تا دستور کار خصمانه‌شان را تحمیل کنند.

الجمیلی گفت: اگرچه بیش از ۲۰ سال از آن وقایع می‌گذرد؛ اما من آن روزهایی را که دولت آمریکا به طرق مختلف به دنبال دروغ پردازی برای توجیه زمینه سازی تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ بود از حافظه‌ام پاک نکرده‌ام است.

این مسؤول اطلاعاتی سابق عراقی ادامه داد: راست افراطی (دولت وقت آمریکا) حوادث را یکی پس از دیگری جعل می‌کرد و دیک چینی، معاون رئیس جمهور و تیمش مقامات وزارت امور خارجه و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را به سمت اتخاذ دیدگاه خود سوق می‌دادند که مملو از توهمات و کینه و نفرت بود.

وی همچنین تاکید کرد: دروغ‌های آنها زمانی به بالاترین حد خود رسید که کالین پاول، وزیر امور خارجه وقت آمریکا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در ۵ فوریه ۲۰۰۳ حاضر شد. جورج تنت مدیر سیا پشت سر او نشست. پاول گفت صدام سلاح بیولوژیکی دارد و مقداری ناچیزی از این سلاح می‌تواند شهری به وسعت نیویورک را ویران کند و به آن دروغ دیگری اضافه کرد و مدعی شد که عراق با برخی از رهبران القاعده رابطه دارد و برای آنها پناهگاه فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه پاول می‌دانست آنچه به جهانیان ارائه می‌دهد افسانه‌هایی است که توسط ماموران سیا و راست افراطی ساخته شده است، گفت: او ترجیح می‌داد با ریاکاری نقش نماینده را نشان دهد تا جهان از اقدام نظامی برای نابودی عراق حمایت کند و اینگونه نشان دهد که عراق در حال نقض قطعنامه شورای امنیت است.

الجمیلی در پایان گفت: همه کسانی که در انتشار این دروغ‌ها نقش داشتند و سربازان خود را به حمله به عراق ترغیب و رهبری کردند، نابود شدند و نامشان هم در تاریخ نیست؛ اما بوش پسر هر جا که آفتابی می‌شود، با سیلی از توهین و نفرین تاریخ و جهان مواجه می‌شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.