تولید 122 هزار خودرو در آبان

به گزارش حوزه دولت ‌پایگاه خبری خبرآنی، سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بازار خودرو و روند افزایشی قیمت‌ها اظهار داشت: نرخ ارز از پنج مسیر روی بازارهای کشور تاثیر می‌گذارد؛ یکی روی مواد اولیه است که سبب می‌شود قطعات وارداتی کالایی چون خودرو افزایش یافته و قیمت تمام شده خودرو نیز افزایش یابد.

وی افزود: نکته اینجاست که از این مسیر قیمت خودرو افزایش نیافته است بلکه اکنون قیمت تولیدکننده داریم که در ثبت‌نام‌ها داریم و دیگری قیمت بازار است که گاهی تا 300 میلیون بیشتر از قیمت تولیدکننده است.

 

وزیر صنعت افزود: آنچه در دو سه ماهه اخیر آشفتگی در بازار خودرو ایجاد کرده، قیمت‌های بازار است و افزایش قیمت‌های بازار ناشی از افزایش قیمت قطعات خودرو نیست. از این مسیر است که چون عرضه و تقاضای خودرو متوازن نیست، خودرو به نادرستی تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده است و کسانی که می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند، اقدام به خرید خودرو می‌کنند.

فاطمی‌امین اظهار داشت: در چنین شرایطی وقتی قیمت دلار بالا می‌رود، قیمت خودرو هم افزایش می‌یابد و با کاهش آن، قیمت خودروها هم کاهشی می‌شود.

وزیر صمت با بیان اینکه اگر به روند دو سال پیش نگاه کنید، می‌بینید که قیمت بازار با قیمت ارز تغییر کرده است، گفت: راه حل این است که عرضه و تقاضا را در بازار خودرو متعادل کنیم.

تولید خودرو افزایشی است

وی با بیان اینکه روند تولید خودرو رو به رشد است، اظهار داشت: در آبان ماه 122 هزار دستگاه انواع خودرو تولید شد که در پنج سال گذشته بی‌نظیر بود؛ اکنون تولید خودروسازان به بیش از 60 هزار خودرو رسیده است و تقریبا تا آخر آذرماه خودروسازان توانسته‌اند به اندازه کل سال قبل تولید داشته باشند.

فاطمی امین با یادآوری اینکه حل مشکل تقاضای انباشته در بازار خودرو زمان‌بر است، افزود: این کار دو راه حل بیشتر ندارد، افزایش تولید و واردات.

وی با بیان اینکه واردات خودرو از سوم آبان ماه نهایی شد، اظهار داشت: دو ماه از نهایی شدن آیین‌نامه واردات خودرو گذشته است و همین روزها اولین محموله خودروی وارداتی وارد گمرک شوند؛ ما برنامه عرضه گسترده خودروهای وارداتی پیش‌بینی کرده‌ایم.

وزیر صنعت تاکید کرد: برآورد ما این است که با توجه به افزایش تولید که در ماه‌های آینده نیز افزایش پیدا خواهد کرد و نیز واردات خودرو، بازار می‌تواند به تعادل برسد اما نکته اینجاست که ما هم در بازار مسکن و در بازار خودرو و بازار کالاهای سرمایه‌ای یکسری قواعد بازدارنده برای تقاضاهای هیجانی کم داریم مثل قانون مالیات بر عایدی سرمایه که در بسیاری از کشورها اجرا می شود و بازار را تنظیم می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

تولید خودرو

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.