نشست سران منطقه و ماکرون در اردن قبل از پایان ۲۰۲۲

رسانه‌ها اعلام کردند، اردن در ماه جاری آماده میزبانی از نشست سران منطقه با حضور عراق و کشورهای مجاور آن با مشارکت فرانسه است‌.

به گزارش خبرآنی، شبکه "المملکه" اردن بیانیه کاخ الیزه را منتشر کرد که طبق آن پایتخت اردن قبل از پایان سال جاری میلادی میزبان این نشست خواهد بود. این نشست مشابه کنفرانس بغداد است که در ماه اوت برگزار شد.

پس از گفتگوی تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در روز یکشنبه کاخ الیزه این بیانیه را صادر کرد.

طبق این بیانیه ماکرون و السودانی در گفتگوی خود راه‌های تقویت همکاری دوجانبه و وضعیت منطقه را بررسی کرده و از تشدید تنش‌ها ابراز نگرانی کردند.

دو طرف در این گفتگو درباره تداوم هماهنگی‌ها با اردن در مورد نشست مذکور توافق کردند که قرار است با حضور رهبران اصلی منطقه و رئیس جمهوری فرانسه پیش از پایان ۲۰۲۲ برگزار شود.

ماکرون گفت، عراق می‌تواند روی حمایت فرانسه در مواجهه با تهدیدات و تجاوزات علیه حاکمیت و ثبات خود و نیز مبارزه با تروریسم حساب کند.

کاخ الیزه اعلام کرد، رئیس جمهوری از السودانی خواسته اوایل سال ۲۰۲۳ به پاریس سفر کند.

۲۸ اوت ۲۰۲۱ کنفرانس بغداد با مشارکت ۹ کشور عربی و خارجی و نیز برخی سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در پایتخت عراق برگزار شد. این کنفرانس در بیانیه پایانی خود بر پشتیبانی از امنیت و اقتصاد عراق به منظور برقراری ثبات، حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا
برچسب ها :

منطقه ماکرون پایان

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.