برنامه الجزایر برای تولید 15 هزار مگاوات برق خورشیدی تا سال 2035

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری خبرآنی، کشور الجزایر با وجود در اختیار داشتن منابع قابل توجه هیدروکربن، در تلاش است با استفاده از پتانسیل‌های کشور خود نقشی مهمی در جایگزینی سوخت‌های فسیلی ایفا کند و برای رسیدن به این هدف، تعداد زیادی نیروگاه‌ انرژی خورشیدی در نقاط مختلف این کشور تأسیس شده یا در حال تأسیس است.

در حال حاضر بخش زیادی از انرژی مورد نیاز کشور الجزایر از طریق نفت و گاز تأمین می‌شود اما این کشور قصد دارد اتکای خود به سوخت‌های فسیلی را کاهش داده و تا سال 2035 به تولید 15هزار مگاوات از طریق انرژی خورشیدی برسد و از ظرفیت انرژی خورشیدی برای تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز خود استفاده کند.

به نقل از یورونیوز، نیروگاه خورشیدی "الخنگ" در منطقه "الاغواط"، واقع در صحرای بزرگ آفریقا، با ظرفیت 60مگاوات بر ثانیه از 240 هزار مُدول خورشیدی تشکیل شده‌ است که انرژی تولید شده توسط این نیروگاه یک‌هفتم نیاز منطقه به انرژی را تأمین می‌کند. این نیروگاه که در سال 2016 به بهره‌برداری رسید بود، به عنوان نمونه اولیه‌ای برای فرآیند جایگزینی سوخت‌های فسیلی با هدف حفظ منابع سوخت تجدیدناپذیر و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای راه‌اندازی شد.

هُواری ماهی؛ سرپرست تیم مهندسان شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر سونل‌گاز درباره ظرفیت‌های بالقوه انرژی‌ فتوولتائیک(یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی) الجزایر اظهار کرد: در برخی مناطق الجزایر به مقدار 3 هزار ساعت در سال، نور خورشید وجود دارد که این مقدار در الاغواط 1800 ساعت در سال است. این ظرفیت عظیم برای سوق دادن ما به سمت سرمایه‌گذاری در ساخت تأسیسات بهره‌برداری از انرژی خورشیدی کافی است. ما در تلاش هستیم تا میزان انرژی‌ را که اکنون از طریق سوخت‌های فسیلی تأمین می‌کنیم، با استفاده از انرژی خورشیدی به‌دست‌آوریم.

این گزارش می‌افزاید، منطقه الاغواط در خط مقدم این تحولات و گذار از سوخت‌های فسیلی به سوی انرژی تجدیدپذیر است و به همین دلیل دولت الجزایر کیت‌های انرژی خورشیدی را در روستاهای دور افتاده و در میان عشایر توزیع کرده است. در برخی شهرهای الجزایر مانند شهر عین ماضی استفاده‌های گوناگونی از انرژی تجدیدپذیر می‌شود که استفاده از آب‌گرم‌کن خورشیدی روی سقف مدارس، تأمین برق پمپ بنزین و تأمین برق مورد نیاز چراغ‌های شهری از جمله این کاربردها هستند.

در این رابطه، محمد اکمی، رئیس شرکت سولتک گفت: خوشبختانه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به خوبی در اذهان جامعه ما جاافتاده و مردم به دنبال استفاده از این انرژی‌ها در زندگی روزمره خود هستند. جامعه ما به سمت جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حرکت است.

اوران، دومین شهر بزرگ الجزایر نیز در تلاش است تا حداکثر استفاده را از انرژی‌های تجدیدپذیر ببرد؛ به همین منظور در فرودگاه این شهر، برق قسمت‌هایی از ترمینالی که به تازگی با ظرفیت 3 و نیم میلیون مسافر در سال تأسیس شده است توسط بیش از 4500 پنل خورشیدی تأمین می‌شود. مجموع ظرفیت برق تولیدی این پنل‌ها 1.7 مگاوات است.

علاوه بر استفاده از ظرفیت انرژی خورشیدی، محققان الجزایری در حال کار روی استفاده از هیدروژن به عنوان منبع انرژی در آینده هستند. دولت الجزایر با هدف تولید و صادرات هیدروژن سبز مورد نیاز از طریق خط لوله به اروپا، با آلمان یک سند همکاری امضا کرده است، پروژه‌های بسیاری برای تولید هیدروژن سبز در شرایط سازگار با محیط زیست صحرای بزرگ آفریقا در مرحله مطالعه هستند که آزمایش این پروژه‌ها در مقیاس بزرگ در اوایل سال 2030 قابل انجام خواهد بود.

در این خصوص عبدالحمید عمراوی، محقق مرکز گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر در الجزایر گفت: هیدروژن به وسیله فرایند الکترولیز(برق‌کافت) تولید می‌شود و این فرآیند نیازمند برق است. در الجزایر ما می‌توانیم انرژی تجدیدپذیر را با هزینه‌ای بسیار پایین تولید کنیم و در نتیجه آن، هزینه تولید هیدروژن هم بسیار پایین خواهد بود. ما می‌توانیم با قیمتی رقابتی و در فرآیند‌هایی بدون استفاده یا با استفاده حداقلی از آب، هیدروژن را تولید کنیم.

انتهای پیام/

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.