ضرورت توسعه تجهیزات و ابزارهای نوین در حوزه علوم اعصاب

به گزارش پایگاه خبری خبرآنی به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، مجید نیلی احمد آبادی در نشست هم اندیشی اعضای گروه پیشران «نوروفوتونیک» پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مدیران ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بر لزوم طراحی، ساخت و بومی سازی تجهیزات و ابزارهای نوین جهت پیشرفت تحقیقات درحوزه های علوم اعصاب و مغز تاکید کرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در این نشست با اعلام حمایت همه جانبه ستاد از استفاده از ابزارها و مکانیزم ها برای تسهیل در تحقیقات درحوزه علوم اعصاب، خواستار تلاش های گسترده بخش های تحقیقاتی و تخصصی در طراحی و ساخت ابزارهای نوین حوزه علوم شناختی شد.

دکتر حمید لطیفی مدیر گروه پیشران «نوروفوتونیک» در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست عنوان کرد: با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و با تلاش و همکاری محققان و اساتید تلاش شد تا براساس نیاز مراکز تحقیقاتی نسبت به تجاری سازی تجهیزات حوزه نوروفوتونیک و اپتوژنتیک اقدام شود.

وی خاطر نشان کرد: محققان عضو گروه پیشران نوروفوتونیک دراین تلاش علمی موفق شدند با حمایت های ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی، دستگاه های پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی، تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ، تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری و اپتوژنتیک برای استفاده در زمینه علوم اعصاب شناختی در کشور را طراحی و تولید کنند.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این دستگاه ها و تجهیزات طراحی و ساخته شده توسط گروه پیشران نوروفوتونیک، متخصصان قادرند به روش های گوناگون از مغز تصویربرداری کند. اولین طرح گروه پیشران با عنوان توسعه کاربرد ابزارهای اپتوژنیک درعلوم شناختی در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسید و یکی از اهداف تشکیل گروه نوروفوتونیک توسعه ابزارهای مطالعه در حوزه علوم اعصاب شناختی عنوان شده است.

به گفته وی، به منظور بهره گیری از دانش، تخصص و مهارت نخبگان و محققان برای دستیابی به فناوری و خدمات در حوزه های علوم شناختی، با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی چندین گروه پیشران در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل شده است.

شکل گیری و فعالیت گروه های پیشران برای تسریع در اجرای طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات و فناوری های شناختی از راهبردهای اصلی ستاد توسعه علوم شناختی بحساب می آید.

تلاش ها برای دستیابی به تامین نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها با اجرای دقیق طرح های تحقیقاتی همراه با ارزیابی و نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها به عنوان یک اولویت و راهبرد از سوی ستاد توسعه علوم شناختی با جدیت ادامه دارد.

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.