محل تبلیغات شما

گاردین: لندن جان خبرنگاران افغان را به خطر انداخته است

گروهی از روزنامه‌نگاران افغان که سال‌ها همکاری نزدیکی با رسانه‌های انگلیسی داشتند خطاب به روزنامه گاردین با شرح نحوه مواجهه خود با ضرب و جرح، تهدید به مرگ و ماه‌ها زندگی مخفیانه از ترس حفظ جانشان در افغانستان، دولت لندن را به زیر پا گذاشتن تعهد خود برای انتقال آنها به انگلیس متهم کردند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، این گروه از خبرنگاران افغان متشکل از هشت خبرنگاری هستند که از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در تابستان گذشته، مبارزه‌شان برای کسب مجوز انتقال یافتن به انگلیس بیهوده بوده و اکنون شکایت قانونی علیه دولت انگلیس از بابت خلف وعده‌اش به آنها را پیگیری می‌کنند.

آنها پس از ماه‌ها انتظار برای رسیدگی به درخواست‌هایشان برای نقل مکان به انگلیس، برای انجام یک بررسی قضایی درخواست کرده‌اند. آنها گزارش می‌دهند که در این راستا تنها یک سری ایمیل‌های پاسخ استاندارد را از جانب برنامه موسوم به برنامه سیاست جابجایی و کمک برای افغانستان را دریافت می‌کنند.

اعضای این گروه گفتند که با رسانه‌های انگلیسی همکاری کرده و در همین راستا در مورد عملیات‌ها علیه طالبان، برنامه‌های بازسازی زیرساخت‌های افغانستان، حقوق زنان و مبارزه با تجارت مواد مخدر گزارش داده‌اند. آنها گفتند که از زمان تسلط یافتن طالبان، هشدارهایی با مضمون این که به عنوان اهداف حمله تعیین شده‌اند، دریافت کرده‌اند.

در جریان فرآیند پر هرج و مرج خروج نظامیان آمریکایی و خارجی در تابستان گذشته از کابل، دولت انگلیس اعلام کرد که برای خبرنگاران افغان که با رسانه‌های انگلیسی کار کرده‌اند و خانواده‌هایشان، معافیت‌های مربوط به صدور ویزای ویژه را صادر می‌کند.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه وقت انگلیس در آن زمان گفت: "ما باید از آن روزنامه‌نگاران شجاع افغان که با شجاعت برای روشن ساختن آنچه که واقعاً در افغانستان رخ داده کار کرده‌اند، محافظت کنیم." دولت لندن همچنین گفت در صورت وجود "تهدید قریب‌الوقوع جانی"، این موارد نقل مکان می‌تواند تسریع شود.

عباس، یکی از خبرنگاران جزو این گروه سال‌ها با رسانه‌های انگلیسی کار کرده و امیدوار بود که ماه‌ها پیش به انگلیس بیاید. اما ۹ ماه پس از بازگشت طالبان به قدرت، او همچنان "گرفتار و در معرض خطر جدی" است.

او هدف تلاش برای آدم‌ربایی و تیراندازی علیه خود قرار گرفته و اکنون مرتباً مکان خود را تغییر می‌دهد و برای حفظ امنیت خانواده‌اش از آنها جدا زندگی می‌کند.

او در حالی که اشک از صورتش سرازیر بود، گفت که چگونه مجبور است همسر و فرزندانش را هر چند هفته یک بار ببیند تا بتواند لباس و پول به دست آورد. او به آبزرور گفت: من در یک نوع تروما هستم. کسانی در گروه ما هستند که دولت انگیس باید به آنها کمک کند. من حتی یک شب را بدون نگرانی در خانه با خانواده‌ام نگذرانده‌ام.

یک بار عباس در حالی که در باغی نشسته بود هدف شلیک قرار گرفت. در موقعیتی دیگر، ماشینی جلو آمد و مردانی با صورت‌های پوشیده پیاده شدند و شروع به کتک زدن او کردند. او گفت: "آنها به سر من زدند. بدنم پر از خون بود. نمی‌دانم چگونه مرا داخل ماشین نکشیدند - فکر می‌کنم دیگران به من کمک کردند."

او همچنین پیام‌هایی تهدیدآمیز به خاطر همکاری‌اش با رسانه‌های خارجی دریافت کرده است. او اظهار کرد: در آنها گفته شد، ما از قبل حکم داریم که تو را بکشیم. فکر می‌کنم در لیست هدف آن افراد هستم و شاید روزی آنها مرا پیدا کنند.

این اقدام قانونی تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که کمیته منتخب امور خارجه پارلمان انگلیس، خروج مغشوش انگلیس از افغانستان در تابستان گذشته را به عنوان یک "فاجعه" توصیف کرد. در زمان اجرای این فرآیند خروج، آبزرور فاش کرد که بسیاری از درخواست‌های کمک مطرح شده خطاب به دولت انگلیس، از جمله مواردی که توسط نمایندگان ارشد پارلمان انگلیس برجسته شدند، خوانده نشدند.

ارین الکاک، وکیل این گروه گفت: در ماه اوت وعده داده شد که خبرنگاران افغان که برای سازمان‌های رسانه‌ای انگلیسی کار می‌کرده و با تهدید قریب‌الوقوع مواجه شدند، به بریتانیا منتقل خواهند شد. نه تنها این وعده هنوز محقق نشده است، بلکه پس از ۹ ماه، موکلان ما هیچ نشانی از زمان دریافت پاسخ ندارند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.