محل تبلیغات شما

یک مرکز آمریکایی تاثیر لابی بزرگ امارات در واشنگتن را فاش کرد

مرکز آمریکایی "سیاست بین‌الملل" در گزارش جدید خود فاش کرد، امارات لابی گسترده‌ و بسیار موثری در زمینه اعمال فشار و روابط عمومی در آمریکا دارد و از این طریق می‌تواند به صورت بسیار گسترده‌ای در سیاست آمریکا نفوذ داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بر اساس این گزارش، پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول در سال گذشته میلادی که در نهایت اطلاعات آمریکا به این نتیجه رسید که شخص محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور این قتل را صادر کرده بود، عربستان در واشنگتن منفور شد به صورتی که بسیاری از شرکت‌های لابی و روابط عمومی عربستان که نماینده این کشور بودند، حذف شده، برخی مراکز فکری از دریافت بودجه عربستان خودداری کرده و برخی دانشگاه‌های آمریکا بودجه‌های حمایتی این کشور را  بازگرداندند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، بسیاری در واشنگتن هنوز شریک عربستان یعنی امارات را همپیمان قدرتمند آمریکا می‌دانند. گرچه اماراتی‌ها ارتباطی به قتل خاشقجی نداشتند اما در جنگ ویرانگر یمن در کنار عربستانی‌ها فعالیت داشتند و در واقع مشارکت اماراتی‌ها در یمن از جمله حمایت مالی از ترورها در شکل‌گیری بدترین بحران انسانی جهان نقش بسزایی داشت. علاوه بر این‌ها امارات همانند عربستان کارنامه نفرت‌انگیزی در حوزه حقوق بشر دارد، در این کشور شهروندان بدون اتهام و به صورت ظالمانه‌ای بازداشت و ناپدید شده و چهره‌های آکادمیک غربی به صورت غیرقانونی زندانی می‌شوند.

بر اساس تحلیل‌های این مرکز از داده‌های سازمان‌هایی که در راستای منافع امارات در آمریکا فعالیت دارند، ۲۰ شرکت به نمایندگی از مشتریان خارجیِ ثبت شده در آمریکا برای مشتریان در امارات کار کردند و آن مشتری‌های اماراتی بیش از ۲۰ میلیون دلار را به این شرکت‌ها پرداخت کردند.

در ادامه گزارش یاد شده آمده است، نمایندگان خارجی امارات با بیش از ۲۰۰ دفتر با کنگره و ۱۸ مرکز پژوهشی و با بیشتر رسانه‌های اصلی در ارتباط بوده و کانال‌های ارتباطی بزرگی را میان نمایندگان خارجی امارات و مراکز فکری تحت حمایت مالی ابوظبی ایجاد کردند. حدود ۶۰۰ هزار دلار برای برنامه‌های این شرکت و نمایندگان خارجی آنها هزینه شد و این امر در موفقیت لابی امارات در جهت‌دهی به سیاست خارجه آمریکا نقش بسزایی داشت.

همچنین طبق گزارش این موسسه آمریکایی، اعضای کنگره آمریکا که با نمایندگان امارات همکاری می‌کنند، به تلاش‌های خود برای حفظ حمایت نظامی آمریکا از امارات ادامه می‌دهند. کارشناسان مسائل خاورمیانه که برخی از آنها در راستای منافع مراکز فکری تحت حمایت مالی امارات همکاری می‌کنند، موضوعات گفتگو در لابی امارات را بیان می‌کنند، نمایندگان خارجی امارات نیز در راستای تعیین خطوط رسانه‌ها به شکل موثری همکاری جدی با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بیشتر رسانه‌های اصلی دارند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.