لزوم گسترش مراکز درمان ناباروری در کشور

لزوم گسترش مراکز درمان ناباروری در کشور

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی ماما ضمن تبریک این روز به جامعه مامایی اظهار داشت: خدماتی زیادی به اقشار مختلف در نظام سلامت در سال‌های پس از انقلاب ارایه شد که یکی از اصلی‌ترین ارکان نظام خدمت ماماها بودند، ماماها نقش زیادی در دستاوردهایی از جمله کاهش میزان کاهش مرگ و میر زنان، حذف کزاز نوزادان، ترویج تغذیه با شیر مادر و کاهش آسیب‌های ناشی از کم توجهی به تغذیه و واکسیناسیون ایفا کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: ۹ بار به مناطق زلزله‌زده سفر کردم و همکاران ما صحنه‌هایی را در این مناطق ایجاد کردند که دوست داشتم دست تک تک آنها را ببوسم، برای کشور که در اوج تحریم‌ها و گرفتاری‌ها و فشار منابع مالی است، به ۲۵ استان خدمات درمانی ارائه شد.

وی گفت: یکی از افتخارات کشور آموزش آکادمیک مامایی است، در اردیبهشت ماه سال ۹۳ همکاران ما ترغیب زایمان طبیعی را به عنوان سیاستی در مسیر خود قرار دادند که در کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی توفیقات قابل توجهی را به دست آوردیم و باید بررسی در خصوص علل عدم توفیق این موضوع در برخی مناطق داشته باشیم.

نمکی تصریح کرد: آنچه به عنوان وزیر و کارشناس از ماماها انتظار دارم این است که در دانشگاه‌های مامایی بازنگری در مجموعه آموزش‌ها صورت بگیرد ما تمایل داریم ماماها به عنوان رکن اصلی و قابل اعتماد نظام سلامت مهارت‌ها و قابلیت‌هایی فراتر از بحث ارائه خدمت داشته باشند و ما تمایل داریم ماماها به عنوان افراد چند وجهی در نظام سلامت حضور داشته باشند.

وی افزود: ماماها نیازمند مهارت‌های جدید هستند که باید پایه مامایی را در ارائه دیگر خدمت ها تقویت کنیم، انتظار من از جامعه مامایی کشور این است که در رفع دغدغه مقام معظم رهبری در رابطه با رشد جمعیتی کشور تلاش کنند، این یک دغدغه به جا بوده و اگر ما به عنوان کادرفنی از این شرایط موجود مراقبت کافی نکنیم در آینده شرمسار خواهیم بود.

نمکی خاطرنشان کرد: اولین کاری که ماماها می‌توانند انجام دهند این است که با مراقبت‌های درست قبل از زایمان نگذارند امید مادری به آوردن فرزندی که در شکم دارد ناامید شود و با مراقبت مستمر و هوشیارانه جان مادر و جنین را مراقبت کنند.

وی افزود: یکی از راهکارها این است که جان مادر و کودک به خطر نیفتد، اواخر سال گذشته به من اعلام شد که مادر بارداری در یکی از روستاهای چابهار نیازمند کمک است بالگرد ما ارسال شد اما بر اثر حادثه‌ای پنج نفر از عزیزان ما شهید شدند ما دستور دادیم دومین بالگرد به منطقه اعزام شود و مادر نجات یافت.

نمکی گفت: نجات دادن جان انسان‌ها برای ما مهم است وقتی لباس سفید را پوشیدیم باید بدانیم این همان لباس احرام ما است تا مانند پروانه به دور افراد نیازمند و بیمار بگردیم. اولین گام این است که ماماها به ما کمک کنند تا طرح ملی مراقبت‌های درست قبل از زایمان حین زایمان و پس از زایمان نوزادان انجام شود.

وزیر بهداشت تأکید کرد: ماماها باید به افرادی که ازدواج کرده و دارای فرزند هستند را به فرزندآوری ترغیب کنیم و ما نباید به دنبال افزایش جمعیت به گونه‌ای برویم که افرادی که در حاشیه شهرها بدون تسهیلات زندگی می‌کنند فرزندانی را به دنیا بیاورند و جان مادر و جنین به خطر بیفتد و کودک در شرایطی که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی مناسب نیست.

وی افزود: باید بدانیم اگر آهنگ رشد زیرساخت‌های کشور متناسب با آهنگ رشد جمعیت نباشد رشد جمعیت به ضد ارزش تبدیل خواهد شد و تمام بخش‌ها به توسعه زیرساخت‌ها آموزش درمان اقتصاد سلامت و اشتغال به یکدیگر کمک کند و اگر آهنگ رشد جمعیت تند تر از آهنگ رشد توسعه باشد این راهکار به سرانجام نخواهد رسید.

وزیر بهداشت گفت: زیرساخت‌های متناسب با رشد جمعیت باید فراهم شود و ما تلاش می‌کنیم مراکز درمان ناباروری را گسترش دهیم‌.

وی با بیان اینکه ماماها به عنوان یکی از ارکان اصلی نظام سلامت هستند گفت: تردیدی نداریم که این افراد نقش مهمی در نظام سلامت دارند و در بهبود شاخص‌ها می توانند کمک زیادی به نظام سلامت کنند و ما تلاش می‌کنیم در توسعه زیرساخت های نظام سلامت بازنگری می‌کنیم.

نمکی افزود: امروز فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته مامایی داریم که باید جایگاه ویژه و جدید برای خدمت آنها پیدا کنیم و در کشور فارغ التحصیل مامای بیکار نداشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
محل تبلیغات شما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

پربحث ترین ها

دوستان ما

آگهی